Chyba każdy z nas miał kiedyś okazję zobaczyć ekipę zakładu energetycznego, która się zajmowała naprawianiem instalacji energetycznej

Najważniejszym wyposażeniem pracy ekip energetycznych jest podnośnik koszowy, to znaczy ulokowany na długim wysięgniku kosz, do którego wchodzą pracownicy i następnie całość podnosi się na właściwą wysokość. W przypadkach sprzętu elektrycznego podnośniki takie spełniać muszą odpowiednie parametry bezpieczeństwa, czyli muszą być odpowiednio odizolowane od reszty urządzenia.
podnośnik koszowy biały
Lecz tego typu podnośniki używa się również przy większości prac na większej wysokości. Często używają ich firmy zajmujące się zielenią do opieki nad drzewami, wykorzystuje je również branża remontowa oraz reklamowa. W takich zastosowaniach nie ma potrzeby izolowania platformy, co ma miejsce przy pracach energetycznych, jednaj mając w planach kupno czy wynajem podnośników trzeba zwrócić uwagę na ich odpowiednią jakość. Ponieważ praca najczęściej odbywa się na wysokości kilku metrów, to każdy podnośnik - więcej w temacie - koszowy powinien spełniać wymagane normy.

W sprzedaży dostępnych jest dużo modeli koszowych podnośników, a wybór najlepszego uzależniony jest od preferencji i oczekiwań kupującego (źródło). Dużą popularnością cieszą się podnośniki teleskopowe, przegubowe oraz łączące te dwa rodzaje. Dwie pierwsze odmiany mają pewne ograniczenia jeśli chodzi o parametry pracy, najbardziej uniwersalny jest ostatni model, który umożliwia dostanie się w trudno dostępne miejsca i precyzyjne ustawienie platformy z koszem dokładnie w miejscu w którym się wykonuje prace. Tego typu podnośniki mają kilkunastometrowy zasięg, w zależności od wielkości urządzenia i rodzaju zastosowanego podwozia. Często są stosowane także podnośniki zwane nożycowymi, przy nich podniesienie roboczej platformy odbywa się przez rozsunięcie paru złożonych elementów wysięgnika. Podnośniki charakteryzuje szereg szczegółowych parametrów które dokładnie określają, do czego mogą być stosowane i jakie będą ich warunki pracy. Planując zakup podnośnika w pierwszej kolejności należy się dowiedzieć, do jakich prac będzie się go używać, i dopiero po tym wybrać model posiadający najlepsze parametry.

Zobacz też - zabezpieczenia przeciwpożarowe - co warto wiedzieć na ich temat.


Obejrzyj