Co to tak naprawdę jest ten nagłaśniany zewsząd PIT i jakie są metody na jego wyliczenie?

Z każdej strony bombardowani jesteśmy opiniami specjalistów, którzy alarmują, iż przyszła pora na rozliczenie PIT-u. Jednakże niektórym osobom, szczególnie tym którzy swą przygodę z dorosłym życiem i podatkami dopiero co zaczęli, cała ta sprawa może wydawać się zagmatwana. Nic w tym dziwnego, gdyż w praktycznie żadnej szkole nie naucza się co to są podatki ani inne, całkowicie fundamentalne świadczenia. Jednak takie sprawy są obowiązkiem każdego pracującego Polaka i musimy sami się w tym temacie dokształcać.


Badania pokazują, że jednym z najbardziej problemowych podatków jest niezaprzeczalnie PIT 28 . Dotyczy on ludzi, którzy swe przychody otrzymują z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z tytułu umowy dzierżawy jakiegoś lokalu na przykład mieszkania, czy stancji. PIT 28 trzeba jednak wyliczyć już do 31 pierwszego miesiąca za zeszły rok. W tym przypadku, podobnie jak przy innych podatkach warto zwrócić uwagę na wyróżnione terminy (https://www.pitax.pl/pit-28/). Jeżeli bowiem przydarzy nam się zapomnieć albo po prostu wypadnie nam to z pamięci, możemy, zgodnie z ustawą zostać zmuszeni do uregulowania wytyczonej należności. Innym rodzajem podatku dochodowego, który zdaje się być szczególnie problematycznym niewątpliwie jest PIT-16A.
rozliczenie
Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com


Ta zagmatwana nazwa znaczy deklarację o wysokości kwoty przeznaczonej na ubezpieczenie świadczeń, a termin zapłacenia tej także wypada na dzień 31 stycznia. No tak, ale jak rozliczyć te wszystkie deklaracje bez pogubienia się w stosach dokumentów i papierkowej roboty? Na szczęście egzystujemy w obecnych czasach, więc nie ma powodów do zmartwień, gdyż każdy możliwy rodzaj ratunku odnajdziemy prawie na wyciągnięcie ręki. Trzeba jedynie mieć sprawny dostęp do internetu (pit 2016 online). Najprościej policzyć jest PIT 2016 online, przy wykorzystaniu specjalnych programów i stron, które spokojnie przeprowadzą nas przez wszystkie poziomy. Jednakże, niezależnie czy zdecydujemy się na rozliczenie podatku PIT 2016 online, czy normalnie, idąc do urzędu skarbowego koniecznie musimy mieć na uwadze obowiązujące ramy czasowe.


Jak więc wyraźnie widać obliczenie podatku dochodowego z pewnością może przynosić całkiem sporo problemów. Jednakże dzięki obecnej technologii duże uproszczenie znajdziemy w sieci on-line.

Obejrzyj