Kręcenie z wysokości zdalnie i czemu?

Mało kto nie zachwycał się podczas oglądania filmu z ujęciami z powietrza. Widoki na całe horyzonty szturmujących wojsk lub trudnych do okiełznania krajobrazów i przestrzeni pamiętamy na dłużej. Filmowanie powietrznych przestrzeni okazuje się być w cenie, ale nie tylko kinematografia korzysta z takich rozwiązań - powietrzne ujęcia to również kąsek dla branży marketingowej, turystycznej i lotniczej.

Tworzone są kolejne spoty promujące województwa, w których korzysta się z usług firm proponujących filmowanie z powietrza (http://magiceye.com.pl/). Drony, czyli bezzałogowe platformy wynoszące posiadają wmontowane aparaty cyfrowe do ujmowania momentów z powietrza. Cena ujęć „powietrzno-filmowych” zależy przede wszystkim od używanego sprzętu (gabarytów lustrzanki), uwarunkowań miejskich, sposobu ujęć (ruchliwe – bez ruchu). Swoje znaczenie ma też czas spędzony na kręceniu filmu, jak również kwestia dojazdu sprzętu na miejsce kręcenia.Najistotniejszym elementem, bez którego filmowanie spełzłoby na niczym, jest pewność co do legalności i bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej - jeśli ta jest uznawana za niebezpieczną, bez odpowiednich kontroli i pozwoleń, nie może być wykorzystana do planu filmowego i fotograficznego. Stąd też wykonywanie sesji nad zgromadzeniem ludzi czy gęstą siecią radiowo-telewizyjną także przekracza możliwości podniebnych reżyserów.
Dron z kamerą
Autor: Peter Linehan
Źródło: http://www.flickr.com
Na niesprzyjające warunki atmosferyczne nie mamy wpływu, lecz także one uniemożliwiają rozpoczęcie nagrań. Zaleca się fotografowanie w godzinach przedpołudniowych i – dla jakości – nie „pod słońce”, chyba że takie jest założenie twórcy. Prędkość dronów zmienia się, najczęściej w przedziale 40-100 km/h, w zależności od dynamiczności kadru i efektów szybkościowych.Działalność przedsiębiorstw oferujących filmowanie z powietrza opiera się na klasycznym wystawianiu faktur i umów zlecenia lub o dzieło. Kręcenie z przestworzy powietrznych jest cenne, ale jednocześnie wymaga też od samego właściciela. Aby móc rozpocząć działalność podniebnej reżyserii firmy muszą otrzymać licencję Urzędu Lotnictwa Cywilnego z siedzibą w Warszawie.
Z wyjątkowych ujęć korzysta wiele podmiotów podróżniczych i reklamowych. Niezmierzalne i rozłożyste horyzonty wiszą na przydrożnych billboardach, w elementach usług deweloperskich, czy biurach podróży.

Obejrzyj