Czy język łaciński jest dobry jako następny?

Znasz angielski, ale chciałbyś mówić w jeszcze jednym języku? Marzysz o takim egzotycznym wyzwaniu czy raczej preferujesz bardziej lokalne rozwiązania? Wybór masz ogromny, ponieważ języków jest mnóstwo, jedne bardziej wpływowe, inne w ogóle, jednakże możesz patrzeć pod katem siły kraju (gospodarka, polityka), jak i myśleć o zainteresowaniach. Ciągnie Cię do jakiegoś kraju, lubisz tamtą kulturę czy geografię, a może fascynuje cię historia? Co wybierzesz: fascynację czy rozsądek? Można rozpocząć naukę języka łacińskiego, choć to język martwy, ale dostępne są słowniki i podręczniki, lecz czy warto uczyć się języka, którym już nikt się nie posługuje?
książka
Źródło: www.morguefile.com
Oba te determinanty: fascynacja i rozsądek, oczywiście się nie wykluczają, można bowiem fascynować się danym krajem i uczyć się danego języka, z myślą o lepszych zarobkach. Takie możliwości gwarantuje na pewno język koreański (lekcje koreańskiego). Nie jest tak popularny, jak na przykład chiński czy japoński, ale daje ciekawe perspektywy. Mamy w Polsce wiele koreańskich firm, oczywiście do kontaktów z przedstawicielami z tego kraju wystarcza angielski, lecz mamy możliwość zyskać więcej, posługując się ich językiem ojczystym. Naukę języka koreańskiego zacznijmy od podstaw, a dopiero później bierzmy się za słowniki i zaawansowane podręczniki. A może coś bliższego? Lepiej nie sięgajmy jednak po języki z naszej, słowiańskiej grupy językowej (czeski, rosyjski, słowacki), lecz wypróbujmy coś trudniejszego. Litwa, choć bliska Polsce, tak naprawdę ma zupełnie inny język.
Można przyznać, że język litewski (naucz się macedońskiego) jest jednym z najbardziej trudnych na świecie. W tym rankingu, z krajów europejskich śmiało może konkurować z polskim, fińskim czy węgierskim. Litewski załapuje się do grupy języków wschodniobałtyckich. W naszym kraju znajdziemy książki i słowniki do nauki języka litewskiego. Dobrze też, z racji bliskości jeździć tam i poprawiać swoje umiejętności językowe w prawdziwych sytuacjach. Znacznie niedocenianym językiem jest język macedoński. Warto go poznać , choćby ze względu na bogatą historię tego kraju. Nauka języka macedońskiego i pomoce naukowe dostępne na rynku (słowniki, podręczniki) nie są imponujące, lecz warto podjąć trud.

Obejrzyj