Czy język łaciński jest dobry jako następny?

Pewnie znasz angielski, ale chcesz mówić w jeszcze jednym języku? Marzysz o egzotycznym wyzwaniu czy wolisz bardziej lokalne rozwiązania? Wybór jest ogromny, gdyż języków jest bardzo wiele, jedne bardziej wpływowe, inne w ogóle, jednakże możesz zwrócić uwagę na znaczenie kraju (gospodarka, polityka), jak i patrzeć przez pryzmat zainteresowań. Jest ci blisko do jakiegoś kraju, podoba Ci się tamtejsza kultura, a może geografia, a może fascynuje cię historia? Co wybierzesz: pasję czy rozsądek? Można rozpocząć naukę języka łacińskiego, choć to język martwy, ale dostępne są słowniki i podręczniki, lecz czy warto się uczyć języka, którego nikt już nie używa?


książka
Źródło: www.morguefile.com
Oba te determinanty: fascynacja i rozsądek, nie muszą się przecież wykluczać, można przecież interesować się danym krajem i uczyć się danego języka, z myślą o lepszych zarobkach. Takie możliwości gwarantuje na pewno język koreański (nauka łaciny). Nie jest tak popularny, jak przykładowo chiński czy japoński, lecz daje ciekawe perspektywy. Mamy w Polsce wiele koreańskich firm, oczywiście do kontaktów z pracownikami z tego kraju wystarcza angielski, lecz możemy skorzystać więcej, posługując się ich językiem ojczystym. Naukę języka koreańskiego zacznijmy od podstaw, a dopiero później bierzmy się za słowniki i zaawansowane podręczniki. A może coś bliższego? Nie warto sięgać jednak po języki z naszej, słowiańskiej grupy językowej (czeski, rosyjski, słowacki), lecz spróbujmy czegoś trudniejszego. Litwa, choć bliska Polsce, ma zupełnie inny język.


Można przyznać, że język litewski (naucz się macedońskiego) jest jednym z najbardziej trudnych na świecie. W tym rankingu, z krajów europejskich zdecydowanie może konkurować z polskim, fińskim czy węgierskim. Język litewski wlicza się do grupy języków wschodniobałtyckich. W Polsce znajdziemy materiały pomocnicze i słowniki do nauki języka litewskiego. Dobrze też, z racji niedużej odległości jeździć tam i poprawiać swoje możliwości językowe w realnych sytuacjach. Nieco niedocenianą mową jest język macedoński. Warto się nim zainteresować , choćby patrząc na bogatą historię tego kraju. Nauka języka macedońskiego i pomoce naukowe dostępne na rynku (słowniki, podręczniki) nie są powalające, lecz warto podjąć trud.

Obejrzyj