Czy ulotkę można uszlachetniać oraz jak obszerna mogłaby być taka broszura?

Poligrafia to taka branża techniki, która specjalizuje się procesami wytwarzania różnego rodzaju formularzy. Ich zastosowanie jest niezwykle duże. Aktualnie, gdy nie mamy za dużo czasu na czytywanie, bardzo popularne jest drukowanie gazetek lub mniejszych książeczek o zawartości informacyjnej.
Nazywamy je broszurami i możemy w nich zamieścić znacznie więcej treści, niż w przypadku wspomnianych ulotek. Taka forma publikacji może zostać wydana w postaci nie oprawionej lub oprawionej w delikatną oprawę. Tego typu broszura może mieć do 4 arkuszy, co oznacza 64 strony. Jeżeli pragniemy wydać swoją tego typu publikację, druk broszur musi zostać poprzedzony wyborem konkretnej drukarni oraz papieru (ten może np. biały, offsetowy lub ozdobny), który ma być użyty i sposób łączenia poszczególnych stron. Ważny dla odbiorcy jest też nakład, choć duża część drukarni oferuje druk tego typu publikacji w dowolnej liczbie. Jest to wykonalne między innymi dlatego, że dysponują one zarówno drukarnią cyfrową oraz offsetową. Istotne jest to, że od planowanego nakładu zależny jest wybór palety barw. W wypadku wydruku broszur w niskim nakładzie, stosuje się główną paletę CMYK, z kolei przy większych nakładach tak zwaną paletę Panteon.


mężczyzna
Autor: Garry Knight
Źródło: http://www.flickr.com


Oprawa takiej broszury mogłaby być klejona, tzw. zeszytowa lub szyta (ma wtedy 2 albo cztery oczka do wpinania do segregatora).
W czasie uzgadniania w drukarni rodzaju oprawy, należy mieć na względzie nie tylko tzw. gramaturę papieru czy też objętość i format publikacji, ale także planowaną trwałość takiej broszury. Warto powiedzieć, że przy wydruku broszurek można również przy pomocy niektórych metod uszlachetnić dobrane kartki lub ogólną broszurę.

Obejrzyj