Deklarowanie podatku z różnych rodzajów dochodu

W obecnych realiach w Polsce, bardzo dużo osób ma na własność nie tylko jedno lokum. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, iż kilkanaście lat wcześniej nadano sporą obniżkę na zakup mieszkania, w którym przez dłuższy czas płacono czynsz. Dodatkowe lokum, szczególnie w większych miastach, większość ludzi postanawia wynająć osobom trzecim.

klawiatura z klawiszem pieniądze
Jeśli sam znalazłeś się w takiej sytuacji, trzeba mieć na uwadze, iż powinieneś wówczas opłacać podatek, który później deklarujesz w formie PIT 28 - sprawdź. Niestety, jeżeli jesteś osobą fizyczną, która resztę dochodów otrzymuje z tytułu umowy o pracę, poza tym dokumentem musisz również rozliczyć standardowy. Dodatkowo persony, które w zeszłym roku pracowały poza Polską, mogą starać się o zwrot podatku z zagranicy, do tego również potrzebny będzie osobny kwestionariusz. Z tej przyczyny, kiedy nadchodzi koniec roku, przed wieloma osobami staje nie lada wyzwanie.

Zatem jeszcze przed przedświąteczną gorączką, warto zgromadzić wszystkie papiery i dowiedzieć się, w jakim czasie składamy dany wniosek do urzędu. PIT 28 składamy zawsze w trybie niestandardowym, bowiem musi być on przedłożony do końca stycznia kolejnego roku. Warto pilnować tego terminu, bowiem w sytuacji przeoczenia, możemy spodziewać się wysokiej kary pieniężnej. Natomiast na zwrot podatku z zagranicy mamy więcej czasu, można się o niego starać nawet rok po powrocie do kraju. Tutaj jednak sytuacja jest bardziej zagmatwana, wymagana jest bowiem długa lista dokumentów - http://www.gazetapolityka.pl/zwrot-nadplaty-podatku-korekcie-pit-36/.

Każda persona, która pracuje na terenie Polski, jest zobligowana do deklarowania podatku. Koniec roku jest zawsze momentem, kiedy warto rozpocząć przygotowania do tego, gdyż sporo tych formularzy, trzeba przedłożyć fiskusowi jeszcze w styczniu. Niekiedy, jak w sytuacji zwrotu podatku z zagranicy, warto zwrócić się do fachowców po pomoc.

Obejrzyj