Firma spedycyjna pomoże w każdym momencie

Przez spedycję rozumie się najczęściej ogół czynności transportowych, mających na celu dostarczenie zamówienia. Tak naprawdę jest inaczej - spedycja dzieje się już podczas planowania operacji.
rozwój usług logistycznych
Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com
Spedytor, czyli merytoryczny realizator spedycji, to człowiek odpowiedzialny za ważne aspekty tego typu zadań: jest on dystrybutorem i – po części przewoźnikiem we własnej osobie. Zadania przezeń wykonywane, a z którymi jest utożsamiany, są de facto finalizacją wcześniejszych czynności.

W pierwszej kolejności spedytor realizuje umowę przez kontakt z klientem. Zamawiający stawia tu swoje wymagania, a spedytor weryfikuje możliwości firmy względem potrzeb klienta. Już w trakcie rozmów padają słowa o czasie wykonania transportu, rodzaju ubezpieczenia materiału itp. Tak naprawdę lista zachcianek zamawiającego to kwestia zależna tylko od jego samego - człowiek od spedycji realizuje tylko zadanie polegające na dograniu procesu spedycji.Kolejne rozmowy to specjalistyczne plany transportu i pomoc w odprawie fiskalnej bez vat. Firma spedycyjna „czarno na białym” przedstawia drugiej stronie całość spedycji, z uwzględnieniem warunków transportu, wymagań klienta, a także kruczków prawnych. Po ustaleniu konkretów spedytor proponuje wstępną stawkę za realizację zlecenia spedycyjnego. Finałem umowy jest transport produktów, za który odpowiada wynajęty później przewoźnik.

magazyn pełen paczek
Autor: Michael Bernath
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku akceptacji warunków spedytora, ten ostatni sporządza odpowiednią umowę która jest podstawą do powiązania klienta z firmą spedycyjną. Zrzeszenie spedytorów na skalę Polski uznaje, że prawidłowo wystawiona umowa powinna ustalać m.in.: zakres działań, typ przesyłki, parametry towaru (wagę, wymiary, objętość itp.) i kolejne kluczowe do realizacji prawidłowej spedycji formalności. Sprawdzoną formą umowy dla zamawiającego jest pismo, nie istnieją jednak przeszkody do zawarcia umowy ustnej lub elektronicznej.

Umowy na przewóz materiałów mogą dotyczyć jednego transportu, mogą też ustalać ilość przejazdów i tempo wykonania transportów (kilka dni, miesiąc). Spedycyjna „zabawa” rozpoczyna się faktycznie przy … następnej dokumentacji. Załatwienie formalności przewozowych, również za przewoźnika, kontrola ilościowa i co do jakości, zarówno przed, jak i po przejeździe itd. to przykłady – przed spedytorem stoi jeszcze cała masa formalności, które musi spełnić, aby umowa została dobrze zrealizowana.

Obejrzyj