Atrakcyjne wskazówki dotyczące informatycznej pomocy prowadzenia przedsiębiorstwa

Obecnie trudno może być porządnie zarządzać firmą, jeżeli nie ma się odpowiedniej wiedzy o tym, w jakim jest ona stanie. Czasy, gdy do prowadzenia działalności wystarczał kajet albo prosty arkusz excela już dawno minęły, dziś bez dobrego systemu informatycznego nie ma co myśleć o odniesieniu sukcesu. Komputeryzacja weszła do wszystkich dziedzin biznesu i dotyczy to także zarządzania firmą. Główny system informatyczny, jaki powinien funkcjonować w niewielkiej nawet firmie, to system ERP.

ERP
Dla małych firm może to być gotowe rozwiązanie, szybkie do uruchomienia i skonfigurowania, a poza tym niezbyt kosztowne w zakupie. Tego typu system powinien umożliwić prowadzenie fakturowania, rejestrację wszystkich zakupów, a także zapewnić odpowiednie księgowanie każdej operacji.

W przypadku firm większych niezbędne być może zakupienie profesjonalnego pakietu ERP. Będzie on znacznie kosztowniejszy niż rozwiązanie z pudełka, ale pozwoli na skonfigurowanie wszystkich parametrów do procesów biznesowych jakie w firmie zachodzą. Jeśli jednym z obszarów działalności jest produkcja, to tym bardziej należy pomyśleć o wdrożeniu odpowiedniego oprogramowania.

ERP
Dobre pakiety ERP potrafią obsługiwać wszystkie obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa, w tym również zarządzanie produkcją. Jednak okazać się może, że pośród setek oferowanych na rynku produktów tylko niektóre radzą sobie w odpowiedni sposób z kompleksową obsługą procesów produkcyjnych. Jeżeli się ma produkcję, lub planuje w bliższej prawo (zobacz znajdź więcej) dalszej przyszłości jej uruchomienie, to bezwzględnie należy wybrać właściwy system ERP. Konfiguracja programu do zarządzania przedsiębiorstwem to co najmniej pół roku intensywnej pracy, i nie ma co ukrywać, także sporo kosztów.

Jeżeli wybierze się system ERP, który nie będzie sobie radził ze wszystkimi procesami lub nie będzie miał możliwości rozbudowy, to może się okazać że po pewnym czasie przestanie wystarczać, i znowu będzie trzeba szukać kolejnego. A to będzie się wiązało ze sporymi kosztami i licznymi zmianami w firmie.

Obejrzyj