W jaki sposób dostać dotacje na rozkręcenie przedsiębiorstwa

Otwarcie własnej działalności gospodarczej to najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie chcą dłużej pracować na etacie.
biznes
Autor: KamiPhuc
Źródło: http://www.flickr.com
Zasadniczy problem osób, które chcą otworzyć własną działalność, to kwestia zdobycia pieniędzy. Źródła finansowania działalności mogą być różne. Jak wykazują statystyki, nadal większość niedoświadczonych przedsiębiorców decyduje się na tzw. Friends, Family, Founds, czyli wykorzystanie środków własnych oraz rodziny czy przyjaciół. Jest to oczywiście sposób, dzięki któremu unikniemy zbędnych formalności. Z drugiej strony, jeśli chodzi o pieniądze, osobiste relacje mogą źle rzutować na przyszłe decyzje biznes.

Następną metodą na zdobycie pieniędzy na start są środki publiczne. Osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy mogą starać się o jednorazowe dofinansowanie wysokości około 20 tysięcy złotych. Tego typu dotacje dla nowych firm (http://www.bgz.pl/fundusze_eu/oferta_nonagro/) są oczywiście bezzwrotne. Suma wsparcia zależy także od regionu, jednak nie powinniśmy zwlekać z decyzją, ponieważ wraz z końcem roku, kończy się również pula pieniędzy, przeznaczona na wsparcie przedsiębiorczości.
Jedną z powszechniejszych form uzyskania pieniędzy są naturalnie kredyty bankowe. Niejednokrotnie decydują się na nie przedsiębiorcy, którzy muszą zainwestować w biznes większe kwoty. Banki świadczą też dodatkowe usługi dla biznesu. Na przykład kompleksowa obsługa kontraktu (http://www.bgz.pl/) to oferta skierowana do firm, które współpracując z Jednostkami Skarbu Państwa. Dzięki takim praktykom przedsiębiorca może skorzystać z różnych produktów danego banku na poszczególnych etapach realizacji zlecenia.

200
Autor: OTA Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Na rynku finansowym funkcjonują też prywatni inwestorzy, zwani Aniołami Biznesu. Dysponują oni sporym doświadczeniem oraz zasobami finansowymi. Zasadniczo wspierają oni średnie przedsiębiorstwa. Ich wsparcie polega na fachowym doradztwie oraz dofinansowaniu firmy w na pierwszym etapie rozwoju. Prywatni inwestorzy mogą oczekiwać udziałów w firmie, ale są też tacy, którzy działają na zasadach non-profit.

Nim ustalimy w jaki sposób mamy zamiar uzyskać fundusze na start, warto rozpatrzeć wszystkie możliwe rozwiązania.
Każda z omówionych metod ma naturalnie swoje pozytywy i negatywy. Jeśli rozpoczynamy dopiero naszą przygodę z biznesem na pewno należy skorzystać z fachowego doradztwa, aby wybrać najkorzystniejszą opcję.

Obejrzyj