Jeżeli pragniesz by twój ogród wyglądał jak najbardziej naturalnie musisz utrzymać harmonię

Skały pokryte mchem, leżące miejscami kamyczki, ścieżki z drobnego kruszywa – to wszystko kojarzy się nam z dziką naturą, pośród której chyba wszyscy czują się wolni. Będąc elementem ogrodu są jego specyficznym dopełnieniem, dodają mu dziewiczego charakteru.


Ściągają również uwagę wszystkich którzy się w nim znajdą. Jak zatem możemy użyć kamieni do naszego ogrodu? Możliwości jest kilka.


termos
Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com


ruszajwpolske.pl/regiony/kaszuby/noclegi/10,index.html
Autor: Chris Kuga
Źródło: http://www.flickr.com


Marzeniem wielu ogrodników jest uzyskanie balansu pomiędzy zielenią, wodą oraz kamieniem, z tego powodu wybierając kamień do kompozycji ogrodu trzeba uważać aby nie przyćmiły one piękna pozostałych elementów - jakie kamienne schody wstawić do domu. Na przykład jeżeli wybierzemy otoczaki, dość powszechnie występujące w naszym państwie skały polodowcowe i połączymy je z kanciastymi skałami z kamieniołomu otrzymamy przytłaczający efekt chaosu. Również nie winniśmy dobierać zbyt dużej ilości skał o różnym kolorze, ponieważ uzyskamy ten sam rezultat. Duże głazy powinny górować nad pozostałymi, ale w żadnym razie przytłaczać lekkości oraz naturalnego piękna kompozycji swoją ilością. Zaś otoczaki oraz żwiry spełniają się dopiero jako większe płaszczyzny, gdyż istotna jest ich intrygująca faktura. Małe kamienie, jak otoczaki, żwiry, grys są dobrym materiałem do okrywania powierzchni terenu naokoło roślin ogrodowych, jeżeli nie chcemy aby kamyczki zmieszały się nam z ziemią można najpierw użyć geotkaniny, która skutecznie oddzieli dwie różne frakcje, ponadto przepuści wodę. Przy połączeniu takiej nawierzchni z roślinami charakterystycznymi dla klimatów preriowych albo wysokogórskich uzyskamy niesamowicie piękne efekty. Jeżeli chodzi o piaskowiec jako ładny kamień do ogrodu, sprawdza się on zarówno jako górujący nad resztą monolit jak i niewielki kamień. Piaskowce są typowe dla obszarów nadmorskich, toteż idealnie wpasują się w ogród pełen strumieni, oczek wodnych oraz wodospadów. Z upływem czasu piaskowce będą pokryte przez mech i niewielkie rośliny, co nada niepowtarzalnego uroku ogrodowi.
Nikt nie może zaprzeczyć, że ogród, w jakim brakuje kamieni przypomina swym wyglądem działkę, na jakiej uprawia się warzywa. Dopiero gdy złączymy i wymieszamy we właściwych proporcjach rośliny, skały oraz wodę uzyskamy obraz realnie dzikiej przyrody we własnym ogrodzie.

Obejrzyj