Kalibracja alkomatów winna być prowadzona systematycznie. Warto kupić taki sprzęt, który automatycznie informuje o potrzebie przeprowadzenia tego procesu

O bezpieczeństwo na drodze winny dbać nie tylko dedykowane służby, ale w szczególności sami kierowcy i piesi. Na to bezpieczeństwo, wpływa wiele elementów, aczkolwiek najważniejsze jest unikanie różnych używek zanim zasiądzie się za kierownicą, które mogłyby wpływać na ograniczenie naszej orientacji i reakcji w terenie. W związku z tym jak najbardziej rozsądne jest używanie alkomatów.


Z powodu braku trzeźwości co miesiąc ginie na polskich drogach wiele przypadkowych osób. Zgodnie z kodeksem po spożyciu alkoholu, gdy we krwi jego zawartość wynosi więcej niż 0,5 promila, pozostajemy w stanie nietrzeźwości. Bez alkomatów, kontrola tego typu nie byłaby możliwa. Te nierzadko małe urządzenia, umożliwiają sprawdzenie stanu kierującego i tym samym gwarantują większe bezpieczeństwo na drodze.

Na rynku udostępnia się mniej lub bardziej zautomatyzowane alkomaty, zarówno do użytku przez dedykowane służby, jak i do własnej dyspozycji. Warto rozważyć zakupienie alkomatu na własny użytek, aby jak najlepiej kontrolować swoje możliwości jako kierowcy. Z zakupieniem urządzenia nie powinniśmy mieć kłopotu, ponieważ na rynku udostępnia się rozmaite modele (pomocne źródła). Większość z nich jest prosta w obsłudze i nie wymaga wyjątkowych umiejętności. Jednak kupując alkomat warto pamiętać, że co jakiś czas niezbędna będzie jego kalibracja.

ruch uliczny
Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Proces o którym mowa, ma na celu przede wszystkim wyzerowanie pozycji alkomatu, tak by następne pomiary były tak samo precyzyjne, jak zaraz po zakupie sprzętu. Kalibracja alkomatów powinna być prowadzona systematycznie. Ułatwieniem w tej sprawie jest kupienie takich urządzeń, które w sposób automatyczny informują o potrzebie zrealizowania tego procesu. Jeżeli zauważymy jakieś aberracje w działaniu alkomatu lub naszym zdaniem pomiar nie jest dokładny pamiętajmy, że zawsze możemy oddać urządzenie do serwisu, aby je zbadać. W ten sposób będzie można przeanalizować błędy i usprawnić urządzenie.

O bezpieczeństwo na drodze winniśmy dbać zawsze i wszędzie i jest to nienaruszalna reguła. Idealnym stanem byłaby sytuacja, że po ulicach jeżdżą tylko w pełni świadomi kierowcy, jednak zwykle tak nie jest. Dlatego czyńmy wszystko, by z pomocą dostępnych urządzeń i rozwiązań wpływać na to bezpieczeństwo, tak z pożytkiem dla innych, jak i dla samych siebie.

Obejrzyj