Kalibracja alkomatów winna być prowadzona systematycznie. Warto kupić taki sprzęt, który automatycznie informuje o potrzebie przeprowadzenia tego procesu

O bezpieczeństwo na drodze powinny dbać nie tylko odpowiednie służby, ale szczególnie sami kierowcy i przechodnie. Na to bezpieczeństwo, wpływ ma wiele elementów, ale najważniejsze jest unikanie różnych używek nim znajdziemy się za kierownicą, które mogłyby wpływać na ograniczenie naszej orientacji i reakcji w terenie. W tym celu jak najbardziej rozsądne jest badanie alkomatami.


Z powodu braku trzeźwości co miesiąc ginie na polskich drogach wiele przypadkowych osób. Jak mówi kodeks po spożyciu alkoholu, gdy we krwi jego stężenie wynosi więcej niż 0,5 promila, pozostajemy w stanie nietrzeźwości. Bez alkomatów, kontrola tego typu nie byłaby możliwa. Te nierzadko małe urządzenia, pozwalają sprawdzić stan kierującego i tym samym gwarantują większe bezpieczeństwo na drodze.

W sprzedaży udostępnia się mniej lub bardziej wyspecjalizowane alkomaty, tak do użytku przez konkretne służby, jak i do użytku własnego. Warto pomyśleć o zakupie alkomatu na własną rękę, aby na bieżąco kontrolować swoje możliwości jako kierowcy. Z zakupem urządzenia nie będziemy mieć problemu, jako że na rynku oferuje się przeróżne modele (sporo więcej zobaczysz na tej stronie). Większość z nich jest prosta w obsłudze i nie wymaga większych umiejętności. Aczkolwiek zakupując alkomat należy pamiętać, że co jakiś czas niezbędna będzie jego kalibracja.

ruch uliczny
Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Proces o którym mowa, służy przede wszystkim wyzerowaniu pozycji alkomatu, tak by kolejne pomiary były równie precyzyjne, jak tuż po zakupieniu sprzętu. Kalibracja alkomatów powinna być prowadzona systematycznie. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w takie urządzenia, które w sposób automatyczny informują o konieczności przeprowadzenia tego procesu. Jeśli dostrzeżemy jakieś aberracje w funkcjonowaniu alkomatu czy też naszym zdaniem pomiar nie jest rzetelny pamiętajmy, że zawsze możemy przekazać urządzenie do serwisu, aby je zbadać. Dzięki temu będzie można przeanalizować błędy i usprawnić urządzenie.

O bezpieczeństwo (zweryfikuj u źródła) na drodze należy dbać zawsze i wszędzie i jest to nienaruszalna reguła. Idealnym stanem byłaby sytuacja, że po ulicach poruszają się jedynie w pełni świadomi kierowcy, jednak zwykle tak nie jest. Dlatego czyńmy wszystko, aby za sprawą oferowanych urządzeń i rozwiązań wpływać na to bezpieczeństwo, zarówno dla innych, jak i siebie samych.

Obejrzyj