Kilka słów o koncie firmowym

Sporo osób, zwłaszcza tych zatrudnionych na etacie, marzy o założeniu własnej firmy. Tym bardziej, iż założenie własnego biznesu nie jest szczególnie skomplikowane.
Zdecydowanie ważną kwestią jest założenie rachunku oszczędnościowego w banku, albowiem o sytuację finansową firmy trzeba zatroszczyć się od już na początku biznesowej drogi. Banki prześcigają się w ofertach dla przedsiębiorców. Dobrze jest w związku z tym dowiedzieć się, jakie rozwiązania, kredyty i pożyczki nam oferują. Na stronie internetowej każdej placówki, zobaczymy pakiet usług przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw.

spotkanie firmowe
Autor: dhub limited
Źródło: http://www.flickr.com
Zamiarem konta firmowego jest oddzielenie transakcji prywatnych od związanych z prowadzoną działalnością. W pierwszej kolejności pomaga to w prowadzeniu księgowości, zwłaszcza, gdy właściciel firmy uzyskuje przychód również z innego źródła. Również, w sytuacji kontroli skarbowej, urzędnicy mają wówczas dostęp tylko w transakcje na rachunku bankowym podanym w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, co może być mniej stresujące (wgląd w prywatne operacje mógłby okazać się niefortunny, np. w sytuacji, gdy osoba otrzymuje pieniądze od rodziny).

Mądrym posunięciem może okazać się założenie konta firmowego w tym samym banku, w którym osoba prowadząca działalność gospodarczą posiada swój prywatny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Takie konto firmowe umożliwi na ominiecie prowizji związanych z operacjami między kontami.

Prowadzenie firmy jest względnie proste, kiedy na bieżąco przychody pokrywają bieżące wydatki. To jednak sytuacja wymarzona, która w realnym świecie nie zawsze przedstawia się tak wzorowo. Ciężko w takim okresie zaradzić tej sytuacji bez systemu wsparcia – banku, który może zagwarantować płynność finansową.Kiedy zobowiązań w firmie jest sporo, raty kredytu wynoszą więcej niż comiesięczne zyski, nietrudno popaść w długi. W takich chwilach dobrze jest skorzystać z ofert banku i skorzystać z takiej usługi jak kredyt hipoteczny dla firm. Przed podpisaniem umowy z bankiem powinniśmy jednak przemyśleć indywidualne możliwości firmy i liczyć się z obowiązkami. Jeśli ma to nam pomóc ”wyjść na prostą”, a pojedyncza rata nie jest większa od sumy pozostałych kredytów - konsolidacja jest odpowiednim rozwiązaniem.

Obejrzyj