Leasing czy wynajem?

Posiadasz pomysł na własną działalność? Nie czekaj aż ktoś inny Cię ubiegnie! Szczególnie, iż, osoby planujące otworzenie własnej firmy, mogą spodziewać się pomocy pod względem wkładu pieniężnego na rozwój własnego biznesu - urzędy pracy zapewniają dotacje i kredyty na rozpoczęcie czy modernizację działalności.

Z ofertą dla nich, przychodzą również firmy leasingowe. Dość popularnym przedmiotem umowy leasingowej stały się w obecnych czasach maszyny, a wśród nich m. in. wózki magazynowe, maszyny do robót drogowych, fundamentowych i ziemnych (koparki jcb), maszyny do obróbki drewna i metalu czy wszelkiego rodzaju maszyny drukarskie.
budowa
Autor: Maciej Lewandowski
Źródło: http://www.flickr.com
Leasing maszyn budowlanych, takich jak np. koparki kołowe ma wiele wymiernych zalet. W razie kredytu osoba fizyczna ma obowiązek pokryć wartość VAT-u, w leasingu natomiast opłatę uiszcza firma leasingowa. Zaletę leasingu dostrzega się również, porównując go z wynajmem. Umowa leasingu zawsze jest podpisywana na czas określony, zaś umowa najmu jest przeważnie trwa krócej (może, ale nie musi być zawarta na czas nieokreślony). Dodatkowo w przypadku wynajmu nie mamy prawa wykupu maszyny, za to można to zrobić, gdy bierze się sprzęt w leasing. Należy także zwrócić uwagę na stan maszyn budowlanych jakie można wynająć. Leasing zapewnia nam sprawne urządzenia.Obecnie na rynku istnieje spora liczba finansujących firm leasingowych, co przekłada się dla leasingobiorcy na szansę wyboru najciekawszej propozycji.Kupując maszynę za gotówkę, klient w znacznym stopniu obniża swoją płynność finansową, ponieważ jest zmuszony wyłożyć całą kwotę na zakup przedmiotu. W przypadku umowy leasingowej, leasingobiorca wnosi jedynie wkład własny i ustala takie raty miesięczne, by pokrywać je z przewidywanych przychodów z leasingowanego przedmiotu. Dzięki leasingowi można wykorzystać działanie tzw. dźwigni finansowej, ponieważ dzięki pożyczeniu części kapitału na sfinansowanie swych potrzeb, nabędziemy np. nie jedną maszynę, a dwie i dzięki temu uzyskać większe zyski firmy(opłata wstępna to zaledwie 10 % wartości maszyn).

Obejrzyj