Mało znane języki innych nacji – duże możliwości na polskim rynku pracy

Zachęcają nas do poznawania języków znanych. Wspomina się, ucz się niemieckiego, francuskiego lub hiszpańskiego. Nie lepiej włoskiego albo rosyjskiego. Angielski już opanowałeś, drugi taki język też będzie Ci pomocny. To wszystko prawda, znajomość angielskiego to niezbędne minimum, lecz wybór kolejnego jest niezmiernie kluczowy. Jednakże zachęcamy do wyboru mniej popularnego, bardziej zaskakującego języka. Może to być na przykład rumuński, serbski, słowacki czy słoweński.
szkolenia dla nauczycieli
Autor: Project NEURON
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy z tych krajów nie odgrywa ważnej roli na arenie międzynarodowej, terytorialnie także nie są to zbyt duże kraje. Kiedyś Serbia była częścią Jugosławii,a Jugosławia to był socjalistyczny, ale nieźle dający sobie radę kraj, obecnie Serbia nawet nie jest członkiem UE. Rumunia niedawno weszła do UE, a Słowacja i Słowenia to jest druga liga Europy, jeśli chodzi o temat ważności, znaczenie w europejskiej polityce. I właśnie dlatego, może właśnie, dlatego opłaca się wybrać taki język do nauki. Nikt nie myśli o nim poważnie, „bo to, bo tamto”, więc masz dla siebie wolne pole, tak się buduje swoją niszę, do której ciężko będzie się dostać.
No popatrz, oferta pracy: szukają kogoś z hiszpańskim. Na korytarzu jest wielu rywali, na twoje miejsce jest chętnych z pięćdziesiąt osób. Jakie masz szansę na dostanie tej posady, jeśli jest jedno miejsce. Nieduże. Inna sytuacja, jakaś firma potrzebuje kogoś ze znajomością języka serbskiego (lekcje słoweńskiego). Nie nie ma tam ludzi, nie ma poza tobą. Nie masz konkurentów, posada jest twoja. Czy już znalazłeś korzyści z uczenia się mało znanych języków?!
Nauka języka rumuńskiego (nauka słowackiego) to pomoce naukowe w niedużej ilości (słowniki, podręczniki), podobnież spotkasz publikacje oraz słowniki do nauki języka słowackiego. Język serbski, jest bardziej popularny w publikacjach, jako język serbsko-chorwacki, więc nie pomyl się, to są strasznie podobne do siebie języki. Zresztą, nauka języka serbskiego, dostępne słowniki oraz nauka języka słoweńskiego (z przeróżnych publikacji, gazet czy słowników) to bardzo przyjemne zajęcie. Są to języki słowiańskie, więc nieodległe językowo do naszego ojczystego języka.

Obejrzyj