Osiągnięcia współczesnej medycyny

Kiedyś medycyna była nadzwyczaj często bezradna w przypadku określonych schorzeń. Ludzie cierpieli, standardowym rozwiązaniem było upuszczanie im krwi bądź wykorzystywanie pijawek. Przykładem może być też pojawienie się dżumy, choroby jaka w czasie średniowiecza zbierała krwawe żniwo, w tak zwanym morowym powietrzu. Teraz na szczęście lekarze dysponują już kategorycznie szerszą wiedzą, mimo to w dalszym ciągu są pewne „czarne plamy” i nie wszystkie schorzenia można wyleczyć.

Apteka symbol
Autor: Nicolas Raymond
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z ogromnych osiągnięć nowoczesnej medycyny są głównie komórki macierzyste w ortopedii, które dają szansę na leczenie przypadków, jakie jeszcze do niedawna mogłyby się wydawać nieuleczalne. Takie komórki mają notabene sporo innych zastosowań, na przykład w kosmetyce. Ludzki układ kostny jest dziś o wiele bardziej obciążony - dużo osób całe dnie spędza przed komputerem, w nieodpowiedniej pozycji, ponadto, problemem jest otyłość, a nawet kilka niepotrzebnych kilogramów stanowi dla organizmu człowieka naprawdę istotne obciążenie. Z tego powodu ortopedia to ta dziedzina medycyny, jaka nie powinna narzekać na brak pacjentów – zwłaszcza wśród sportowców. Warto również zaznaczyć postępy, jakie zostały poczynione w leczeniu otyłości, która jest zdecydowanie jedną z najistotniejszych chorób nowoczesnego świata.

Zastosowanie bajpasa żołądka, czyli zredukowanie jego pojemności, jest jedną z najbardziej owocnych metod walki z nadmierną otyłością, chociaż podobne zabiegi wykonuje się tylko w trudnych przypadkach, gdy otyłość jest naprawdę znacząca albo ruch i dieta zawiodły. Interesującym rozwiązaniem jest też wszczepienie do żołądka balona, który daje uczucie sytości, dzięki czemu pacjent zjada mniejszą ilość pokarmów. Medycyna taka jest obecnie również ratunkiem dla osób, jakie nie mogą mieć potomstwa. Nasza przychodnia jednak proponuje przede wszystkim pomoc sportowcom, którzy odnieśli podczas zawodów ciężkie kontuzje. komórki macierzyste kolano są w tym przypadku wręcz zbawienne.
Medycyna daje ludziom nadzieję na długie życie w lepszym zdrowiu. Niestety nie jest w stanie wyleczyć określonych postaci nowotworów bądź choroby AIDS itp. Jest jednak w stanie pomóc jeśli chodzi o złamania, czy urazy, dlatego zapraszamy wszystkich sportowców i nie tylko jeżeli chcieliby jak najszybciej powrócić do zdrowia.

Obejrzyj