ze względu na załamania gospodarczego duża liczba Polaków wyruszyła na emigrację

Mówi się, że Polacy są wszędzie, znaczy się, gdzie nie pojedziemy tam słychać język polski. Czy to przebywamy na urlopie w Chorwacji, Bułgarii i Włoszech, czy nawet gdzieś dalej, z łatwością możemy spotkać naszego rodaka.
flaga wielkiej brytanii
Nie dziwi nas już, że na Wyspach Brytyjskich czy Holandii wszędzie spotykamy się ze znajomym językiem. To prawda, Polacy to naród, który lubi podróżować. Niekiedy jest to jednak wyjazd na wakacje, a dość często też za chlebem.

Z jednej strony są więc wyjazdy urlopowe, dawniej nie wyjeżdżaliśmy jakoś daleko, gdyż odmienny był krajobraz polityczny. Najbardziej zaawansowane wycieczki to Bułgaria czy ówczesna Jugosławia, ale zdarzał się również Związek Radziecki. Wszystko zależało, gdzie pracowaliśmy. W największej liczbie Polacy jeździli nad polskie morze. Gdy otworzyły się granice i wycieczki za granicą zaczęły być bardziej przystępne i osiągalne, Polacy masowo zaczęli zwiedzać cały świat, zwłaszcza północną Afrykę, która rzeczywiście jest w atrakcyjnej cenie (dowiedz się więcej o transporcie do włoch na Sokolow-logistyka.pl).

Spacerujący ludzie
Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com
Z drugiej strony mamy Polaków, którzy są zmuszeni masowo wyjeżdżać za granicę, by znaleźć zatrudnienie, rozpocząć życie na nowo w innym kraju lub takich, jacy wietrzą szansę na lepsze życie. Nie do końca wiadomo, jaka liczba Polaków opuścili kraj, gdyby w Polsce było lepiej, lecz ilość wyjeżdżających, jaką w teraźniejszym okresie możemy zaobserwować jest zatrważająca. Najwięcej Polaków znajduje się na Wyspach Brytyjskich, Holandii i Niemczech. Przed kryzysem gospodarczym dużo było też naszych rodaków we Włoszech i w Hiszpanii, lecz dalej tam można spotkać sporą ich grupę. Z tego również względu rozwijają się przejazdy międzynarodowe, przede wszystkim zyskują linie lotnicze, lecz także tradycyjni przewoźnicy. Bardzo popularny jest transport do Holandii i Niemiec, lecz również transport do Włoch.

Wielu ludzi wyjeżdża za granicę na całe życie, tak więc rozwija się także inny transport, np. transport zwierząt. Powstają za granicą także polskie gazety, sklepy, biura. Polacy jako coraz większa mniejszość na Wyspach Brytyjskich potrafi sobie poradzić w wielu sferach. Nie ma w tym nic dziwnego. Ci co dawno temu wyjechali do USA potworzyli tam polskie dzielnice, kluby i inne placówki, jakie pomagają rodakom w ciężkich sprawach. Polacy dzięki swojej znacznej emigracyjnej tradycji poradzą sobie w każdych warunkach i w każdym państwie, jednakowoż negatywnym faktem jest, iż nasze pastwo, jakby przekonane, że tak będzie, nie stara się zatrzymać jak najwięcej młodych osób, którzy są przecież przyszłością Polski (nasza strona internetowa).


Obejrzyj