ze względu na załamania gospodarczego duża liczba Polaków wyruszyła na emigrację

Mówi się, że Polacy są w każdym zakątku świata, znaczy się, gdzie nie pojedziemy tam słychać nasz język. Czy to przebywamy na urlopie w Chorwacji, Bułgarii i Włoszech, lub nawet gdzieś dalej, bez problemu jesteśmy w stanie spotkać Polaka.
flaga wielkiej brytanii
Nie dziwi nas już, że w Anglii czy Holandii na każdym kroku słyszymy znajomy język. Tak, to całkowita prawda, Polacy to naród, który lubi podróżować. Niekiedy jest to jednak wyjazd na wakacje, a dość często także za chlebem.

Z jednej strony są więc wyjazdy wakacyjne, kiedyś nie jeździliśmy dość daleko, bo odmienny był krajobraz polityczny. Najdalsze eskapady to Bułgaria albo ówczesna Jugosławia, lecz zdarzał się także Związek Radziecki. Wszystko zależało, gdzie pracowaliśmy. Najczęściej Polacy podróżowali nad Bałtyk. Gdy otworzyły się granice i wakacje zagraniczne zaczęły być bardziej przystępne i osiągalne, Polacy masowo zaczęli zwiedzać cały świat, zwłaszcza północną Afrykę, która rzeczywiście jest w atrakcyjnej cenie (więcej o transporcie do włoch na Sokolow-logistyka.pl).Spacerujący ludzie
Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com
Z innej strony mamy Polaków, którzy są zmuszeni masowo wyjeżdżać za granicę, ażeby znaleźć pracę, zacząć życie na nowo w innym państwie lub tych, jacy myślą po prostu o lepszym życiu. Nie do końca wiadomo, ilu by Polaków opuścili kraj, gdyby w Polsce lepiej się żyło, lecz liczba wyjeżdżających, którą teraz możemy obserwować jest naprawdę znacząca. Największa ilość Polaków przebywa w Anglii, Holandii oraz Niemczech. Przed kryzysem gospodarczym dużo było też naszych rodaków we Włoszech oraz w Hiszpanii, ale ciągle tam jesteśmy w stanie spotkać sporą ich grupę. Z tego także względu kwitną przejazdy międzynarodowe, przede wszystkim zyskują linie lotnicze, ale również tradycyjni przewoźnicy. Bardzo popularny jest transport - więcej na stronie - do Holandii i Niemiec, ale też transport do Włoch.

Wielu ludzi wyjeżdża za granicę rozpocząć tam nowe życie, tak więc rozwija się także inny transport, np. transport zwierząt. Powstają za granicą też polskie gazety, sklepy, biura. Polacy jako coraz większa mniejszość na Wyspach Brytyjskich potrafi sobie poradzić w wielu sferach. Nie ma się co dziwić. Ci co dawno temu wyjechali do USA potworzyli tam polskie dzielnice, kluby i inne placówki, które pomagają rodakom w trudnych sprawach. Polacy dzięki swojej znacznej emigracyjnej tradycji dają radę w każdych warunkach i w każdym państwie, jednakowoż negatywnym faktem jest, iż nasze pastwo, jakby pewne, że tak będzie, nie stara się zatrzymać jak najwięcej młodych ludzi, którzy są przecież przyszłością tego kraju (kontynuuj).

Obejrzyj