Nowoczesny wydruk - nie tylko dla promocji

Prawie 7 stuleci minęło, od momentu, gdy Jan Gutenberg założył pionierski zakład drukarski na świecie. To niezwykłe, jak ten człowiek zmienił świat. Od roku, gdy niemiecki rzemieślnik wynalazł drukowanie papieru, należy liczyć świt ery nowożytnej. Przyspieszenie powielania książek dało podstawę do stworzenia europejskiej kultury.


Epson Stylus SX130
Autor: Epson
Źródło: Epson
Bez wynalazku Gutenberga w następnym stuleciu nie rozprzestrzeniłaby się reformacja. A współcześnie? Zwróćcie uwagę na przykład na marketing – drukowanie ulotek (Oferta: drukarniakid.pl/pl/oferta/14/Katalogi) to dziś podstawa. Możecie sobie wyimaginować olbrzymie hangary, w których setki pracowników pieczołowicie przepisuje i przerysowuje kolorowe świstki? W ten sposób przed erą czcionki ruchomej tworzono wszystko. A |drukowanie kalendarzy? Każdy miesiąc oddzielnie powielać, co za męka.Przed chwilą, w której moguncki rzemieślnik stworzył ruchome czcionki, w zasadzie mało kto umiał czytać i pisać. Książki były luksusowym produktem. To brało się z podstawowej zasady gospodarki. Jeśli coś jest wymagające w wytworzeniu, bo proces trwa długo i wymaga sporą liczby ludzi, to wartość dobra finalnego będzie wysoka. A w wiekach średnich zróżnicowanie majątkowe było rzecz jasna olbrzymie. Książki miała więc nieliczna elita, a jeszcze mniej umiało je zrozumieć.

Ośrodkami kultury były klasztory, w których mnisi powoli przerysowywali grube tomy, zazwyczaj egzemplarze Biblii. Rozszerzenie posiadania tej świętej księgi po powstaniu druku okazało się najważniejszym paliwem rewolucji socjalnych i religijnych. A teraz zobaczcie, jak jest współcześnie. Spory odsetek mieszkańców posiada w domu książki, notesy, notatniki, albumy. A słowo tworzone przez prasy drukarskie jest dziś uporczywie zastępowane przez środki sieciowego przekazu.

Ale to jeszcze nie schyłek ery druku. Zakłady drukarskie są wciąż niezbędne. Dzięki nim jest wydawana prasa. To również przecież najpopularniejsze narzędzie w promocji. Druk ulotek, plakatów, szyldów rozkręca światową gospodarkę od 50 lat. Odszukanie odpowiedniej drukarni to żaden problem. Należy wejść do internetu, włączyć wyszukiwarkę i wpisać frazę „druk miasto” (np. „druk Kraków”) i zdecydować się na którąś z wielu dostępnych możliwości.

Obejrzyj