O czym trzeba wiedzieć wybierając dobry sprzęt medyczny dla ludzi starszych

Wózek inwalidzki jest sprzętem specyficznym, jaki dedykowany jest dla ludzi mających znaczne problemy sprawnościowe. Na rynku istnieje szereg rodzajów wózków. Główną właściwością wózka inwalidzkiego jest jego budowa modułowa. Sprzęt ten składa się z części wymiennych lub opcjonalnych. Daje to sposobność wymienienia podnóżka, koła, hamulców czy poszycia.
Wózek inwalidzki
Źródło: http://sxc.hu/
Do bardziej znanych zalicza się wózek inwalidzki toaletowy. Ułatwia on pielęgnowanie osoby leżącej i wspomaga w całodobowej higienie chorego. Wózki mają anatomicznie uformowane siedzisko razem z wylotem sanitarnym, jak również zdejmowane podparcie dla łatwiejszej mobilności oraz przechowywania. Dodatkowo prosta konstrukcja zapewnia posiadaczowi funkcjonalność i łatwość higienicznego utrzymania. Główną cechą jest możliwość najechania na muszlę toaletową (przykład na medic-pol.com.pl), co jest istotne przy osobie, jaka posiada mocno umiarkowaną mobilność. Niektóre wózki toaletowe mają dodawane zbiorniki na nieczystości, co sprzyja sporej higienie i nieskrępowanie chorego. Zarówno tapicerki zastosowane przy tego gatunku wózkach posiadają świetne jakościowo tworzywa i mają możliwość bez kłopotliwego umycia fotelu.

Innym sprzętem, który usprawnia codzienne funkcjonowanie osoby chorej jest balkonik kroczący. Dobiera się go indywidualnie zwracając specjalną uwagę na trudności konkretnej osoby. Zazwyczaj balkoniki są dobierane pomocniczo przy poruszaniu się starszych osób. Idealny balkonik kroczący powinien mieć gumowe nakładki na poręczach, które służą do trzymania, gumowe lub kauczukowe nakładki na nogi balkoniku oraz możliwość uregulowania wysokości samych nóżek. Są to elementarne wyznaczniki sprzętu, który sprawdzi się w użytkowaniu i zapewni swobodę korzystania przez chorego - oferta tego typu balkoników.
Wózki inwalidzkie
Źródło: http://sxc.hu/
Należy wziąć pod uwagę stabilność balkoniku oraz idealnie dopasowanie do wysokości niepełnosprawnego. Prawidłowo dopasowany sprzęt powinien posiadać odpowiednią szerokość tak, aby pacjent mógł się zmieścić w wejściu i nie powodować ograniczania ruchów. Te dwa zasadnicze aspekty dadzą pacjentowi swobodę w korzystaniu z wózka i sporą samodzielność, co jest najbardziej ważne. Wybierając dany sprzęt rehabilitacyjny należy się zastanowić czy osoba niepełnosprawna będzie usatysfakcjonowana z jego kupna i czy będzie z niego korzystała.

Obejrzyj