Czyszczenie to często udręka dla każdego domownika

Przykładasz wielką wagę do porządków i chcesz, by w twoim mieszkaniu to było respektowane. Męczą cię bowiem nawyki twojego partnera, jego wyssanego z mlekiem matki poczucia, że nic w domu jeśli chodzi o sprzątania nie musi robić. Starczy, że wróci z pracy, położy się na łóżku i włączy telewizor. Czasami jeszcze otworzy piwo i będzie drzemał spokojnie. Nie budzisz go, bo zdajesz sobie sprawę, iż przed chwilą wrócił z pracy, ale chciałabyś, żeby chociaż w weekend trochę ci pomagał z porządkami…


sprzątanie2
Źródło: sxc.hu
Cóż, wiesz, iż to nie jest realne. Rozmawiałaś z nim, nabyłaś nawet dwie pary rękawiczek do sprzątania (polecam te - rękawiczki do czyszczenia), jednak on nawet na nie spojrzał, prosiłaś, żeby, chociaż stosował jak najprostsze sprzątania ręczne, czyli, jeśli coś wylał niech znajdzie ręcznik papierowy i to powyciera, lecz on nie przyjmował tego do wiadomości. Raz chyba tylko wziął skrobaczkę i coś począł wytrwale skrobać, ale był to epizod, który miał miejsce kiedyś.


Masz świadomość, że metamorfoza twojego partnera ze zwykłego, nic nie pomagającego w domu gościa na uczynnego, pomocnego małżonka jest mało realna, więc już nawet nie tracisz czasu by tłumaczyć. Rozumiesz, że twój partner pochodzi z typowo polskiej rodziny, gdzie mężczyźni relaksowali się przed telewizorem, a kobiety biegały ze ścierkami. Wiesz, iż w domu rodzinnym twojego małżonka byli jedynie bracia i wszyscy po sobie, identycznie, jak ich ojciec siedzieli i dumali nad piwem po pracy, w momencie, kiedy ich matka uwijała się, żeby im dogodzić.


Sprzątanie kuchni
Autor: Sidolux Crystal
Źródło: Sidolux Crystal
Z tego jak widać powodu zmiana takich nawyków jest trudna i mało realna, lecz istnieje nadzieja. Wszystko zależy od tego, czy uda ci się postawić kawę na ławę, czy umiesz zrobić to stanowczo? Musisz postarać się mu wytłumaczyć, że niektórych rzeczy nie będziesz już wykonywać, gdyż szkodzą twojemu zdrowiu. Dlaczego bowiem musisz przesuwać wielkie sprzęty, żeby za nimi posprzątać, nie rób tego, zleć to małżonkowi. Przyda mu się do tego to: sprzątanie mebli. Jeśli wciąż nie będzie słuchał wytłumacz mu, że kolejny taki wysiłek może spowodować, że naprawdę stanie ci się coś poważnego. Powiedz, iż pójdziesz do lekarza i faktycznie, jeśli nie uwierz, zrób to. Pokaż mu, iż jesteś w takim wieku, że żądasz jego wsparcia, a twój facet niech wreszcie stanie się rzeczywiście partnerem, a nie niefrasobliwym chłopcem rozwalonym na kanapie.

Obejrzyj