Przykładowa droga awansu w działach handlowych sklepów wielkopowierzchniowych, czyli z jakiego powodu warto postawić na edukację

Kariera w szeroko rozumianym handlu zaczyna się od zwyczajnego sprzedawania w miejskim sklepie spożywczym bądź jarzyniaku. Zawód ekspedientki to czasem ciężki kawałek chleba, bo trzeba odznaczać się niemałą tężyzną fizyczną - do przenoszenia kilkunastokilogramowych skrzynek z owocami czy wodą gazowaną w rzeczywistości przydałby się umięśniony mężczyzna, lecz, jak na ironię, to kobiety, czy to zaraz po skończeniu edukacji, czy te po czterdziestce, a nawet sześćdziesięcioletnie, najczęściej stoją za kasą i w ciągu całego dnia przerzucają kilkaset kilogramów różnego typu produktów.

szkolenie
Autor: Association of Online Publishers
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak karierę w sprzedaży najlepiej rozpocząć od pracy w ogromnych sklepach, czyli np. hipermarketach. W osiedlowym sklepie szanse na rozwój zawodowy bywają bardzo małe, z kolei w sklepie wielkopowierzchniowym perspektyw bywa o dużo więcej. Aby w ogóle myśleć o oddelegowanie na inne stanowisko, należy zadbać o wykształcenie. Z tego powodu dwudziestoletnie kasjerki uczęszczają na studia ekonomiczne, żeby po ukończeniu nauki móc zmienić profesję. Poza tym dbają o to, aby systematycznie brać udział we właściwych kursach, a więc szkolenie zarządzanie sobą w czasie jest kierowane właśnie do tych ambitnych pań - szkolenia zarządzania czasem.trener sprzedaży
Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Zagadnienia takie jak np. profesjonalna obsługa klienta czy merchandising właściwie nie kryją przed nimi absolutnie żadnych tajemnic, a rejestr dostępnych kursów w żadnym razie na tych pozycjach się nie kończy, zatem dokształcać można się na każdym szczeblu kariery. Po upływie kilku lat solidna pracownica może ubiegać się awans i rzecz jasna o podwyżkę. Jeżeli doskonale umie obsługiwać komputer i programy biurowe, to nie będzie zmuszona siedzieć przy kasie co najmniej 8 godzin w ciągu dnia, lecz zostanie asystentem działu sprzedaży, a potem przedstawicielem handlowym. W kolejnych latach może starać się o stanowiska kierownicze, jak również... poszukać dodatkowej pracy.

Trener sprzedaży musi dogłębnie znać wszystkie zagadnienia połączone z szeroko rozumianym handlem, z tego powodu na wymienionym stanowisku sprawdzi się tylko ta kobieta, która prawie od kołyski zajmuje się obsługiwaniem klientów i w czasie piętnastoletniego okresu pracy przeszła bodajże wszystkie szczeble kariery w tym fachu. A poza tym taki trener sprzedaży przez sześć czy siedem godzin musi ciekawie prowadzić wykłady, a śmieszne historyjki z życia wzięte na pewno będą rewelacyjną ilustracją książkowych tez.

Obejrzyj