Segregowanie odpadków – warto to robić

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się z odpadkami po tym, gdy opuszczą one nasze gospodarstwa domowe? Przecież każdy z nas tworzy ich w ciągu roku ogrom. Ba, tworzymy ich ogromne ilości także w ciągu każdego miesiąca lub też tygodnia. Nie ma przecież dnia, abyśmy nie wybrali się do osiedlowego śmietnika czy też do zsypu mieszczącego się w naszym bloku. Później odpady są wywożone do masowych zsypów lub do specjalnych firm, które zajmują się recyklingiem takich rzeczy. W tym miejscu działają urządzenia takie jak maszyny do pakowania i wiązarki. Dzięki temu wielkość odpadów redukuje się i na specjalnie przeznaczonych do ich przechowywania terenach mieści się ich o wiele więcej niż byłoby to prawdopodobne bez niniejszej obróbki.
O tym aby odpowiednio przygotować śmieci do wywiezienia na wysypisko dobrze jednak pomyśleć już zawczasu, w swoim domu. Ostatnimi czasy wiele mówi się o sortowaniu odpadów. A czy Ty miałeś już tym niegdyś do czynienia? A może samodzielnie to praktykujesz we własnym domu? Niektórzy nie mają innej możliwości – wymagają tego od nich spółdzielnie mieszkaniowe - sprawdź stronę Transaco. Jeśli jednakże Ty masz pod tym względem dowolność, i tak warto mieć na względzie taką ewentualność.
wiązarka
Autor: liz west
Źródło: http://www.flickr.com
Dlaczego sortowanie jest tak istotne? Ma ono znaczenie przede wszystkim dla naszego środowiska naturalnego. Proces recyklingu śmieci wpływa przecież nad wyraz niesprzyjające na kondycję Ziemi. W ten sposób do atmosfery są emitowane w wielkich ilościach zanieczyszczenia. Tymczasem niektóre materiały, takie jak np. szkło lub plastik, mogą być jeszcze raz wykorzystane na przykład do produkcji butelek - zajmij się wyposażeniem magazynu. Jeśli znajdą się one na wysypisku wraz ze wszystkimi innymi odpadami, nikt ich stamtąd nie wyłowi.


Jeżeli je jednakże włożymy do specjalnego pojemnika, zostaną poddane recyklingowi, a więc we właściwy sposób przetworzone. Wielu ludzi ignoruje sprawy odnoszące się do ochrony przyrody. Zdaje nam się, iż są one dla nas niesłychanie odległe i iż właściwie nas one nie obejmują. Wielu z nas będzie jednak miało potomków – dobrze pomyśleć czasem również o nich. Miejmy na uwadze, że nasze wnuki lub prawnuki także będą chciały żyć na zdrowej oraz zielonej planecie. Dajmy im w takim razie na to szansę. Nie bądźmy egoistami.

Obejrzyj