Sposoby, którymi się zwalcza szkodliwe lub niebezpieczne owady które żyją wokół nas

Owady są obecne dookoła nas i jest to zupełnie naturalne. Jednak z niektórymi z nich będzie więcej problemów niż z resztą, bo są groźne albo robią dużo szkód. Do tych pierwszych można na przykład zaliczyć osy czy szerszenie, jakich gniazda często mogą się pojawić na zamieszkałych terenach. I o ile takie gniazdo znajdować się będzie w jakiejś odległości od ludzkich siedzib, to może nie będzie jakimś wielkim problemem.

Ale często owady te mogą zamieszkiwać poddasza czy garaże domów, a to już może być niebezpieczne, szczególnie dla starszych osób oraz dzieci. Owady wlatują do mieszkań, szukając słodkich rzeczy, mogą być w pewnych sytuacjach agresywne, a ich użądlenia są bolesne. Z tego też powodu najczęściej mieszkańcy podejmują decyzję o tym, żeby zlikwidować siedliska owadów. Można zatrudnić do tego fachowców (firma usuwająca gniazda os). Likwidacja gniazd os nie stanowi dużego wyzwania, o ile oczywiście się je znajdzie, a po drugie będzie przestrzegać zasad związanych z bezpieczeństwem.

ta firma zajmuje się zwalczaniem spuszczela
Autor: Alexandru Panoiu
Źródło: http://www.flickr.com
O ile osy i szerszenie mogą być uciążliwe, to wielkich szkód nie robią. Zupełnie inaczej jest przykładowo z owadami, jakie żywią się drewnem, a do takich będą się zaliczać na przykład spuszczel. Ten nieduży, malutki robak jest bardzo dużym szkodnikiem, powodując co roku bardzo duże straty. Jada on jedynie suche drewno, szczególnie ceniąc sobie iglaste gatunki. Do jego łupów zaliczają się wszystkie niechronione konstrukcje z drewna, dachy, ogrodzenia a nawet drewniane i sklejkowe meble. Jak okazuje się jednak, jest również ogromnie wytrzymałym szkodnikiem, z tego też powodu zwalczanie spuszczela nie zalicza się do zadań łatwych i tanich.Przy nowych konstrukcjach najważniejsze będzie zabezpieczenie wszystkich drewnianych elementów za pomocą odpowiednich środków chemicznych, dla całkowitej ochrony trzeba je sprawdzać co roku. Z kolei przy obiektach już stojących jedną ze skuteczniejszych sposobów jest gazowanie, lecz będzie ono wymagać pewnej praktyki przy używaniu.

Obejrzyj