W jaki sposób rozliczyć Pit

Na świecie są tylko dwie pewne rzeczy – śmierć i podatki – mawiał Benjamin Franklin. Choć żył on w XVIII stuleciu, jego słowa nie tracą na aktualności. Uiszczanie należności na rzecz państwa jest oraz zapewne długo będzie naszym zadaniem. Choć nie podobają nam się często horrendalne kwoty zabierane z naszych gaż, podatki muszą funkcjonować, żeby państwo pracowało sprawnie. Szczęśliwie przedstawiono mechanizmy gwarantujące wsparcie dla potrzebujących. Przykład stanowi .
pieniądze
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu


Organizacje pożytku publicznego (OPP)Fundacje i Stowarzyszenia, dla których możemy sprezentować 1 procent podatku to organizacje pożytku publicznego (Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową). Ich działanie opiera się w dużej mierze na darowiznach i nieodpłatnej pomocy ochotników. 1 procent podatku jest dla nich poważnym zastrzykiem finansowym, stąd rywalizacja o pieniądze jest bardzo wyraźna. OPP w wielu przypadkach instalują na swoich witrynach internetowych program do rozliczania pit-ów, żeby ułatwić ewentualnemu darczyńcy podjęcie decyzji i przyspieszyć jego działanie. W większości wypadków posiada on dwie odmiany – stacjonarną, którą wolno zainstalować na swoim komputerze oraz online – do zrealizowania z wykorzystaniem Internetu. Organizacje pożytku publicznego, na rzecz których przekażemy naszą część podatku, poznają jego wielkość nie wcześniej aniżeli w miesiącach wakacyjnych.

Pit 2013 – kolejny obowiązek w drodzeJeszcze niedawno rozliczaliśmy się z fiskusem za rok 2012. Wkrótce zaczniemy już przekazywać 1% podatku. Najlepiej uczynić to niedługo po tym, kiedy pracodawca prześle nam pit 11. Szybka reakcja umożliwi nam uniknięcie niepożądanego stresu i prawdopodobnych sankcji, a w przypadku zwrotu z podatku przyspieszy jego zapłatę. Pit 2013 będzie można zapewne przesłać do miejscowego urzędu skarbowego już w styczniu czy lutym 2013 r. Naturalnie definitywny termin to 30 kwietnia, niemniej nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Zawsze coś może nie pójść po naszej myśli, natomiast kary nakładane przez fiskus na spóźnialskich to już nie przelewki.Autor : G.S.

Obejrzyj