W jakich okolicznościach przydatne są kotwy? Do jakich zadań są wykorzystywane? Co powinniśmy wiedzieć?

Chemiczne kotwy są naprawdę dobre do używania w okresie budowy nowych domów, ale i podczas remontu starszych, gdzie podłoże jest dosyć zniszczone.


Są najbardziej odpowiednie do wykonania zamocowań w cegłach, betonie, jak również betonie komórkowym.


Tego rodzaju mocowanie chemiczne występuje na zasadzie klejenia, a to powoduje, iż łączniki są odpowiednie do wykonywania zamocowań w słabych, zniszczonych podłożach, jakie mają mniejszą stabilność - niezłe nfe nakrętki. Tego rodzaju kotew jesteśmy w stanie też używać w pobliżu krawędzi podłoża i to bez narażenia się na jego zniszczenie, kruszenie i oderwanie fragmentu. Łączniki wklejane dokładnie wypełniają cały otwór, więc zalecane są do wykorzystywania na zewnątrz, zwłaszcza w tych miejscach, w których nie warto dopuszczać do przenikania wody oraz wilgoci do otworu.


magazyn
Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com


Najlepszym przykładem są miejsca zamontowania barierek na trasie, ponieważ będą sklejać przerwane w okresie wiercenia warstwy przeciwwilgociowej izolacji. Ponadto zabezpiecza przed tworzeniem się szczelin i pęknięć podłoża w obszarze zamontowania elementu, a to ważne w naszej nieprzewidywalnej strefie klimatycznej. Kotwy polecane są do naprawy miejsc, w jakich wyrwane zostały kotwy mechaniczne lub ciekawe kotwy nierdzewne.
Są najlepsze, gdy warto wykonać mocowanie w materiałach niezbyt dobrej jakości, kiedy musi ono przenieść duże obciążenie, np. zamontowanie dachu lub więźby dachowej. Do takich zadań więc jest to najlepsze, ma zastosowanie, gdy słabszej jakości materiały, ponadto podatne na duże obciążenia, muszą być bardziej i pewniej zabezpieczone.

Obejrzyj