W małych firmach zwykle sprawy księgowe należą do właścicieli

Zarządzanie firmą to niełatwe zadanie. De facto ani w przypadku małych firm, ani w dużych spółkach zarządzanie nie przychodzi łatwo – w mikro firmach na ogół sprawy zarówno księgowe, jak i kadrowe są na naszej głowie, z kolei jeśli chodzi o duże korporacje trzeba kontrolować wiele działów, co też nie należy do łatwych zadań. Najtrudniejszą kwestią są, w obu wspomnianych przypadkach, kwestie finansowe – bez nich przedsiębiorstwo nie będzie się ani rozwijało, ani generowało żadnych zysków.


księgowość
Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Jeżeli chodzi o kwestie finansowe powinniśmy korzystać z usług fachowych biur i doradców – jeżeli nie przez cały czas trwania działalności, to co najmniej na samym starcie, kiedy to należy w istocie zorganizować całą metodykę zarządzania funduszami i kiedy musowo odpowiedzieć sobie na szereg wiele pytań, zaczynając od tego jakie konto firmowe (http://www.bgz.pl/dla_firmy/male_srednie/rachunki/) wybrać, po metodę rozliczania, sprawy podatkowe i mnóstwo innych spraw. Jeżeli na początku podejmiemy złe decyzje, w przyszłości może być nie tyle trudno je naprawić, co przysporzą nam dużo więcej pracy, której na co dzień brakować na pewno nam nie będzie.

Także w trakcie istnienia działalności musimy starać się być na bieżąco z kwestiami finansowymi, bowiem od tego w dużej mierze będzie zależał nasz sukces.


Trzeba stale śledzić tematyczną prasę branżową oraz choćby trochę orientować się we wszelkich zmianach. Oczywiście większość nawet mikro przedsiębiorstw zatrudnia profesjonalne księgowe, dla których rachunki i pozostałe
księgowość
Autor: sanchezcl
Źródło: http://www.sxc.hu
sprawy finansowe to nie kłopot, jednakże w Polsce póki co największy procent jeśli chodzi o rodzaj przedsiębiorstw stanowią nieustannie jednoosobowe działalności gospodarcze, gdzie w istocie firma to tylko i wyłącznie Jan Kowalski, który musi koordynować wszystkie sprawy na własną rękę – również finansowe.

Czy Jan Kowalski zawsze będzie wiedział, że na przykład wtedy to a wtedy może odliczyć sobie podatek od przychodu? Albo czy będzie wiedział, że sorbnet (www.bgz.pl) to system bankowy który pozwala na dokonanie przelewu natychmiast? Chyba raczej nie i dlatego właśnie warto, by już wcześniej pomyślał nad skorzystaniem z usług profesjonalnych firm doradczych, jeśli nie chce przysporzyć sobie większych problemów na przyszłość.

Obejrzyj