Jeszcze na początku 2020r praca hybrydowa była w Polsce równie rzadkie, jak opady śniegu w ciepłych krajach. Jednak szybko okazało się, że możemy wprowadzić inny system pracy, niż stacjonarny 8. godzinny i jest on równie wydajny.
Czym jest system pracy hybrydowej i jakie są jego plusy i minusy? Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.
Skąd się wzięła i czym właściwie jest?
W przepisach prawa pracy nie ma jasnej definicji pracy hybrydowej. Głównie wynika, to z faktu, że potrzeba jej prowadzania była nagła i wiązała się z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.
Kiedy mowa o pracy hybrydowej nie można zapomnieć o pracy zdalnej czyli systemie polegającym na wykonywaniu obowiązków całkowicie lub częściowo w ustalonym miejscu, za pośrednictwem środków porozumienia się na odległość.
Praca hybrydowa jest modelem łączący pracę zdalną z pracą biurową, który śmiało można nazwać kompromisem.
Czy praca hybrydowa ma jakieś plusy?
Oczywiście, że ma! Mimo tego, że początkowo zarówno system hybrydowy jak i zdalny u wielu pracownikach i pracodawców wzbudzał mnóstwo wątpliwości i obaw, to po 2 latach bez większych problemów potrafimy wymienić sporo ich zalet.
- Oszczędności
Z punktu widzenia pracownika, oszczędności widoczne są gołym okiem. Nie tracimy czasu
i pieniędzy na dojazd do pracy, oszczędzamy również na zakupach rzeczy o których nie myśleliśmy do tej pory- ubrań czy kawy na wynos.
Pracodawcy też oszczędzają! Największą oszczędność można odnaleźć w wynajmie powierzchni biurowych, które są lwią częścią firmowego budżetu. Mniejsze przestrzenie, nie muszą również ograniczać rozwoju zespołów, wystarczy dobra logistyka, a każdy pracownik przychodząc do biura znajdzie dla siebie biurko do pracy.
- Odzyskaliśmy czas na rzeczy inne niż praca.
Dzięki zwolnieniu z codziennego dojazdu do siedziby firmy, zyskaliśmy czas na rozwijanie pasji, poszerzanie swoich umiejętności czy odpoczynek.
Wypadkowa to wypoczęty pracownik, pełen energii i pomysłów do dalszego działania. - Nowy benefit pozapłacowy!
Praca zdalna i hybrydowa, weszła nam tak bardzo w nawyk, że coraz częściej decydując się na zmianę pracy, jednym z czynników wpływających na decyzję jest fakt, czy nowy pracodawca pozwoli nam kontynuować system pracy, który tak bardzo nam się spodobał.
Czy praca hybrydowa, może mieć jakieś wady? Jak każdy, ma. Często zauroczeni jej urokami zapominamy, że jak każdy ma swoje minusy.
- Alienacja i problemy z integralnością zespołu.
Pracownik zamknięty w swoich czterech ścianach domowego biura, jest narażony na odseparowanie od reszty zespołu. A w zespole może pojawić się problem z integralnością i zgraniem. - Praca hybrydowa, nie jest w dalszym ciągu uregulowana w Kodeksie Prawa Pracy, co otwiera furtkę do nadużyć po obu stronach.
- „Przynosimy” pracę do domu.
Tak samo jak odzyskując czas, który wcześniej przeznaczaliśmy na dojazdy, tak potrafimy poświęcać wolny czas na pracę. A fakt, że od komputera często dzielą nas dwa kroki tylko temu sprzyja. Dlatego tak ważne jest aby granice i schemat dnia były przestrzegane.
Znamy już jej zalety i wady, czy jednak jest ona dla każdego? Oczywiście, że istnieją branże, które nie mogą sobie na to pozwolić. Bo przecież ciężko sobie wyobrazić zdalnego kucharza, czy pracownika kompletacji w centrum dystrybucyjnym.
Ciężko było sobie również wyobrazić pracująco hybrydowo urzędników, czy pracowników administracji. Cyfryzacja, internet i przemodelowanie wielu schematów pozwolił jednak na to, aby pracownicy dotąd stacjonarni mogli rozpocząć pracę z domu.
Jak do każdej zmiany, tak i do wprowadzenia pracy hybrydowej, przedsiębiorstwo powinno przygotować swoje struktury, jak również pracowników.
Od czego powinno się zacząć?
- Dać wybór
Każdy z nas ma prawo do własnych preferencji w kwestii systemu pracy. Dlatego warto aby pracodawcy słuchali swoich pracowników, wybrali elastyczność zamiast sztywnego podziału i starali się zrozumieć potrzeby, próbując tym samym znaleźć kompromis. - Pamiętaj o komunikacji
Bez odpowiednich narzędzi, nie będzie możliwa komunikacja między pracownikami a przełożonymi, ale również w środku zespołów. Komunikacja odegra nie tylko ważną rolę w omawianiu firmowych spraw, jak również w integracji zespołu. W pracy hybrydowej, tak samo jak w tradycyjnej stacjonarnej formie, integralność zespołów jest kluczowy, a ludzie powinni mieć możliwość rozmowy i spotkań, również w mniej formalnej postaci.
Czy praca hybrydowa zostanie z nami, również po zakończeniu pandemii koronawirusa? Niewątpliwie! Każdy z nas dostrzega wynikające z niej plusy, a przedsiębiorcy stali się elastyczni. Czy to dobrze? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Trzeba pamiętać, że czasy zmieniają się dynamicznie, a bez zmiany nie ma rozwoju.