CV czyli Curriculum Vitae to dokument, który w określonej formie, mieści informacje o przebiegu pracy zawodowej, stanowiący źródło informacji o kandydacie w procesie rekrutacyjnym.
Nazwa wywodząca się z języka łacińskiego oznacza „bieg życia”, dlatego też w dobrze napisanym CV znajdziesz takie informacje jak przebieg kariery zawodowej, wykształcenie, czy zainteresowania. Głównym zadaniem dobrze napisanego CV jest zapewnienie Ci zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
Jeśli jednak aplikujesz, a telefon milczy oznacza to tylko dwie rzeczy: albo Twoje kwalifikacje nie są dobrą odpowiedzią na ogłoszenie potencjalnego pracodawcy, albo Twoje CV jest źle skonstruowane.
O czym warto pamiętać tworząc CV? Zebraliśmy to dla Was w 6 punktach.
- Umieść w CV podstawowe dane osobowe i kontaktowe.
Obserwując tysiące aplikacji, które spływają do nas każdego tygodnia pierwszy problem jaki wskaże każdy nasz rekruter jest to, że CV zawiera w sobie zbyt wiele danych osobowych, lub nie ma ich wcale. A w tym przypadku najważniejszy jest złoty środek. Dlatego pisząc CV pamiętaj aby znalazły się w nim informacje takie jak: imię i nazwisko, numer telefon, adres e-mail (tu UWAGA! Unikaj adresów z żartobliwą formą- najlepiej jak będzie to po prostu Twoje imię i nazwisko), miasto zamieszkania.
- Zdjęcie musi być profesjonalne.
I nie oznacza to, że musisz biec do fotografa na profesjonalna sesję zdjęciową, a o to aby z całej galerii selfie wybrać takie, które przedstawi Twoją osobę z profesjonalnej strony. Jednym słowem- zdjęcia z domówki czy w dresie lepiej omijać 😉
- Pamiętaj o zachowaniu chronologii!
Częstym problemem kandydatów jest złe ułożenie sekcji doświadczeń zawodowych i wykształcenia. Pamiętaj, że na samym dole listy znaleźć powinny się najstarsze doświadczenia, a na szczycie ostatnie miejsce pracy lub nauki.
- Wyróżnij swoje najważniejsze doświadczenia zawodowe
Opracowałeś system, który pozwolił zwiększyć sprzedaż usług? Zaznacz to!
Rekruterzy skupiają swoją uwagę głównie na doświadczeniach zawodowych kandydatów. Dlatego też warto opisywać je w sposób jasny i konkretny, a osiągnięcia dodatkowo zaakcentować.
- Opis wykształcenia dopasuj do oferty pracy.
Jednym z częstszych powodów, kiedy CV kandydata jest odrzucane na etapie selekcji jest to, że umiejętności i doświadczenia kandydata nie odpowiadają wymaganiom zwartym w ofercie. Równie często zdarza się, że kandydat spełnia wymagania, ale nie ma szans na udowodnienie tego swojemu potencjalnemu pracodawcy, ponieważ nie zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.
- Zadbaj o czytelną formę.
To, że CV powinno mieścić w sobie minimalną ilość treści to mit. Ale to, że powinno być czytelne i schludne to już szczera prawda. Dlatego tak ważna jest czytelna jego forma.
Nadal wydaje Ci się, że stworzenie CV jest trudne i spędzisz przy tym sporo czasu?
Mamy na to rozwiązanie! Na naszej stronie znajdziesz prosty konfigurator CV, w którym szybko stworzysz czytelną aplikację, spełniająco wszystkie wyżej wspomniane wymagania.
Konfigurator znajdziesz tutaj!