Adrenalina, presja czasu, zamiast relaksu i odpoczynku wir obowiązków, niezliczona ilość bodźców. Aż padasz nieprzytomny. Do czego prowadzi przemęczenie organizmu? Czy ma coś wspólnego z lenistwem i wypaleniem zawodowym? Czym się objawia i jak mu zaradzić?
Dziś odpowiemy na te wszystkie pytania!
Czym jest przemęczenie?
Przemęczenie jest to z definicji stan, w którym zmniejsza się sprawność całego naszego organizmu.
Najczęstszym powodem przemęczenia jest chroniczne zmęczenie, które nawarstwia się, a odpoczynek jest zbyt krótki, lub w ogóle nie występuje.
Objawy przemęczenia pojawiają się stosunkowo szybko, ale najczęściej są one lekceważone, co w konsekwencji może prowadzić do powstania poważnych schorzeń wymagających interwencji lekarza, takich jak depresja czy też bóle psychosomatyczne.
Od czego się zaczyna?
Najczęściej jako pierwszy, problem odczuje nasz sen. Trudności zaczną się przy samym zaśnięciu i powtarzać się będą w ciągu nocy. W efekcie, kolejny dzień będzie oznaczał ciągłe poczucie senności, apatię, bóle i zawroty głowy.
Czy przekłada się to na pracę? Tak, pierwsza ucierpi na tym efektywność Twojej pracy, następnie przyjdzie niechęć i flustracja wywołana brakiem satysfakcji z osiąganych efektów.
To już ten punkt, w którym czerwone światło powinno bić na alarm. Trzeba coś zmienić. Tylko od czego zacząć?
Recepta na przemęczenie jest jedna: odpoczynek, ale porządny, a nie pozorny. Ile powinien trwać urlop? Minimum dwa, a najlepiej trzy tygodnie. Tygodniowy urlop dla przemęczonego organizmu będzie zbyt krótki, ponieważ w tym czasie nasze ciało poznaje i przystosowuje się do sytuacji. W drugim dopiero rozpoczyna regenerację. Ale czy to wszystko? Przecież po urlopie znowu czeka nas masa pracy i obowiązków. Czy nie skończy się to jak dieta z efektem jojo? Dokładnie tak. Dlatego o rozwiązaniu tego problemu, trzeba pomyśleć szerzej: zmienić tryb życia, wprowadzić w swoją codzienność aktywność fizyczną, a odpoczynek wpisać w grafik doby na stałe.
Dobre nawyki czas start!
Czy wiesz, że większość z nas cierpi na tzw. FOMO? To lęk przed tym co nas omija, przez niego w wakacje, zamiast odciąć się od pracy, sprawdzasz skrzynkę mailową czy tez nie rozstajesz się z telefonem służbowym. Nie funduj sobie zatem pracujących wakacji., nie będzie to ani odpoczynek, ani wydajna praca. Dlatego wprowadzając w swoje życie nowe zasady, pamiętaj o oddzieleniu świata pracy, od prywatnego i odpoczynku.
Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna, to kolejny obowiązkowy punkt na liście do wprowadzenia. To co jemy mocno wpływa na to jak się czujemy i ile mamy energii, dlatego warto zadbać o to, aby nasza dieta była pełnowartościowa, wypełniona warzywami i owocami, oraz zdrowymi składnikami, które dostarczą nam paliwa do działania. Przypadkowe jedzenie, puste kalorie, fast food, tego wszystkiego lepiej się wystrzegać.
Na koniec nie zapomnij o aktywności fizycznej. Nie muszą to być treningi na siłowni, znajdź aktywność, którą polubisz. Rower, spacery, bieganie przy zachodzącym słońcu. To właśnie dzięki ruchowi nasze organizmy są lepiej dotlenione, zdrowsze, a wyrzut serotoniny (hormonu szczęścia) jest regularny.
Do dzieła!