Wysłałeś CV, rekruter do Ciebie zadzwonił i stało się! Zaproszono Cię na rozmowę rekrutacyjną!
Poniżej dowiesz się jak przebiega prawidłowo przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna oraz jak się do niej przygotować.
Moment, w którym rekruter się z Tobą przywita to początek rozmowy kwalifikacyjnej, pamiętaj aby od pierwszych chwil sprawiać wrażenie osoby kulturalnej oraz życzliwej. Dobry rekruter wyczyta z postawy Twojego ciała dużo więcej, aniżeli z Twoich słów.
Etapy rekrutacji
Rozmowa rekrutacyjna składa się z kilku etapów, postaramy się przybliżyć Ci każdy z nich oraz dać wskazówki jak przez nie przebrnąć.
- Przywitanie
Pamiętaj, że to rekruter pierwszy wyciąga do Ciebie rękę, zaprasza Cię do sali oraz wskazuje krzesło, na którym możesz usiąść. Jeśli rekruter nie zaprosi Cię do spoczynku, stań z boku i poczekaj, aż to uczyni.
Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego uważnie dobieraj słowa, a także gesty i mimikę twarzy. Bądź opanowany i staraj się miło uśmiechać.
Kiedy usiądziesz przed rekrutrem rozpocznie się kolejny etap…
- Znajomość branży/firmy, do której aplikujesz.
Pamiętaj, aby przed rozmową kwalifikacyjną wyszukać informację, o tym, czym zajmuje się firma, do której aplikowałeś. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że rekruter zapyta Cię, co wiesz o firmie, co sądzisz o ich branży.
- Pytania, które na pewno się pojawią.
Rozmowa kwalifikacyjna bardziej przypomina przesłuchanie niż rozmowę, to ten moment, w którym musisz pokazać się z jak najlepszej strony, zainteresować swojego rozmówcę, a nawet zaintrygować.
Pytania, które padną.
Są pytania, które na pewno pojawią się na rozmowie rekrutacyjnej, dlatego warto przygotować się do nich wcześniej, aby udzielać odpowiedzi spokojnie i bez emocji. Najczęściej zadawane pytania to:
– Powiedz nam coś o sobie. – tutaj warto się zastanowić, co tak naprawdę możemy powiedzieć o sobie. Mówienie wprost o tym, że kochamy imprezować i pić wino może być złym pomysłem, zamiast tego, może lepiej powiedzieć, że lubisz spacerować lub pogrążyć się w lekturze.
-Jakie są Twoje osiągnięcia? – Jak możemy odpowiedzieć na to pytanie? Im prościej tym lepiej! Np. Uważam, że moim osiągnięciem jest to, iż potrafiłem połączyć studia z pracą! Myślę, że mogę mówić o swoich osiągnięciach życiowych w kategoriach kompetencji miękkich, jestem świetnym negocjatorem i potrafię jednoczyć ludzi. Pamiętaj, to czy Ty uważasz coś za swoje osiągnięcie to Twoja opinia, do której masz całkowite prawo, dlatego nie bój się mówić o tym, co naprawdę uważasz za swoje osiągnięcia. Dla niektórych ludzi będą to skończone 3 fakultety, a dla innych świetnie wychowane dzieci.
-Jakie są Twoje słabe strony? – pytanie rzeka. Powiedzieć prawdę? Skłamać? Najlepszym rozwiązaniem jest przekucie wady w zaletę! Np. Moją słabą stroną jest bycie zbyt dokładnym, nie wyjdę z pracy dopóki nie skończę zleconej mi pracy w sposób satysfakcjonujący.
-Gdzie widzisz siebie za 5 lat? – pytanie stare jak świat. Co rusz słyszymy od znajomych, że nie wiedzieli co powiedzieć lub, że mają wrażenie, iż odpowiedzieli źle. Aczkolwiek, czy można odpowiedzieć źle na to, gdzie widzimy siebie za x czasu? Nie. O ile nie odpowiecie managerowi, że widzicie się na jego stanowisku, każda odpowiedź, która jest związana z rozwojem ścieżki zawodowej jest ok!
-Co Cię motywuje do pracy? – wszyscy wiemy, że najlepszym motywatorem są pieniądze, ale czy wypada nam tak powiedzieć na rozmowie o pracę? Nie. Co zatem najlepiej odpowiedzieć? Śmiało możesz dać się ponieść fantazji! Np. Motywuje mnie, kiedy pracuję w zgranym zespole! Jestem zmotywowany, gdy wiem, że szef jest ze mnie zadowolony! Czuję motywację gdy wiem, że dzięki mojej pracy pozycja firmy na rynku rośnie!
-Ile chciałbyś/chciałabyś zarabiać? – I jak nie przesadzić w jedną i drugą stronę? Przed rozmową kwalifikacyjną zrób research i skorzystaj z porównywarki wynagrodzeń, jeśli zmieniasz pracę na takie samo stanowisko jakie piastowałeś dotychczas, dodaj do swojej aktualnej pensji 20 % brutto, wtedy masz pole do negocjacji.
- Wygląd.
Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Przede wszystkim musisz czuć się w ubraniu swobodnie i wygodnie. Jeśli na co dzień chodzisz w dresach, ubiór garsonki będzie nietrafionym pomysłem.
Pamiętaj, że rekruter zobaczy, że czujesz się nieswobodnie, że poprawiasz ubranie, dlatego najlepiej postawić na klasykę! Czarne spodnie, koszula, eleganckie buty to na pewno przepis na sukces. Sportową elegancję można uzupełnić biżuterią lub finezyjną torebką.
Jeśli nie lubisz garniturów pamiętaj, że marynarka i koszula świetnie sprawdzą się również do ciemnych jeansów. Pamiętaj o obuwiu, które jest zabudowane!
- Pytania, których lepiej nie zadawać!
Na końcu rozmowy, rekruter zapyta Cię czy masz do niego jakieś pytanie i tutaj lepiej zawsze zadać pytanie rekruterowi. Jeśli czujesz, że podczas rozmowy wyczerpałeś temat, zadawaj pytanie, które nie koniecznie będzie związane z tym stanowiskiem, ale np. z codzienną pracą w firmie.
Spokojnie możesz zapytać reurkutera o dress code, parking oraz szkolenia.
Pamiętaj jednak, aby podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej nie zadawać pytań typu:
„Kiedy dostanę pierwszą podwyżkę?”, „Kiedy mogę iść na urlop?”, a także „kiedy mogę dostać awans?”.
- Spóźnialstwo.
Pamiętaj, żeby dotrzeć do firmy, w której masz rozmowę kwalifikacyjną 15 minut przed umówioną godziną. Jeśli jednak utkniesz w korku, zepsuje Ci się samochód lub spotka Cię inna niezaplanowana przygoda, zadzwoń do rekrutera i poinformuj go, o możliwym spóźnieniu. Jeśli postanowiłeś, że jednak nie chcesz uczestniczyć w rozmowie kwalifikacyjnej, również poinformuj o tym rekrutera. Szanujmy wzajemnie swój czas.
- Kłamstwo.
Napisałeś w CV, że znasz język szwedzki na poziomie B1 i podczas rozmowy okazuje się, że rekruter świetnie włada w tym języku? Ups. Lepiej nie kłammy w CV oraz podczas rozmowy rekrutacyjnej, gdyż takie rzeczy często lubią wyjść na jaw w najmniej oczekiwanym momencie. Lepiej przyznać, że czegoś nie potrafimy i wyrazić chęć nauki, niż później wyjść na kłamcę.