Klamka zapadła, szukam nowej pracy!
Cały proces nabrał rozpędu, ogłoszenia, aplikacje, rozesłane CV i pierwsze zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne.
Jeśli utknąłeś na etapie przygotowania CV, zajrzyjcie tutaj znajdziesz tu kilka wskazówek jak sprawić, aby rekruter nie przeszedł obojętnie obok Twojej aplikacji.
Zakładamy jednak, że telefon zadzwonił z zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną.
Czy można iść na nią nieprzygotowanym?
Absolutnie nie. Warto zapoznać się z profilem działalności potencjalnego nowego pracodawcy. Odświeżyć sobie ogłoszenie, na które aplikowaliśmy i przygotować odpowiedzi na pytania, które prawie na pewno padną.
O co może zapytać rekruter?
Po 1. Co wiesz o naszej firmie?
To pytanie pada niemalże zawsze! Dlatego tak ważnym jest przygotowanie się do rozmowy wcześniej. Jeśli nie wiesz, czym zajmuje się firma i jakie będą Twoje obowiązki, znacznie obniżasz swoje szanse na otrzymanie pracy. Odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne często sprawia kandydatom wiele problemów. A przecież przygotowanie się do niego jest banalnie proste.
Po 2. Dlaczego chcesz zmienić pracę?
Zmieniamy pracę z różnych powodów. Ponieważ chcemy więcej zarabiać, potrzebujemy awansu lub nie dogadujemy się z przełożonym.
Jaka jest jednak perspektywa pracodawcy? Każdy chce mieć zmotywowanego pracownika, lubiącego swoją pracę, ponieważ postrzega to jako lepszą opcję motywacji do działania samorealizacji i zaangażowania, niż czysto finansowej strony.
Jak odpowiedzieć? Z pewnością nie oczerniając obecnego miejsca pracy. Lepiej ujmij motywację do zmiany jako potrzebę awansu, na który mimo dobrej atmosfery nie możesz liczy w obecnym miejscu.
Skup się na pozytywach, niż marudzeniu na obecną sytuację.
Po 3. Opowiedz coś o sobie.
Po co rekruter zadaje takie pytanie pomyślisz. Co go interesuje Twoje życie prywatne. A no całkiem sporo. Dzięki temu, osoba prowadząca rekrutację może poznać Cię i odpowiedzieć sobie na pytanie czy będziesz pasował na stanowisko, które jest do zaoferowania.
Jak zatem odpowiadać? Rzeczowo, podkreślając swoje mocne strony, które są istotne z punktu widzenia pracy. Nie bądź natomiast zbyt pewny siebie, aby nie wyjść na osobę arogancką. Świadomość swoich słabych stron, przedstawionych w odpowiedni sposób, może pomóc Ci również zyskać kilka punktów w oczach rekrutera.
Po 4. Jakie masz największe osiągnięcia zawodowe?
Pamiętaj, że mówienie o faktach nie jest chwaleniem się. Pracownicy, którzy potrafią dążyć do sukcesów i cieszyć się z nich, są zawsze pozytywnie odbierani. Pracodawca szuka dokładnie takich kandydatów.
Koniecznie przygotuj wcześniej odpowiedź na to pytanie. Poprzyj je konkretnymi przykładami. Najlepiej, jeśli Twój sukces i doświadczenie mogą się okazać przydatne na stanowisku, na które właśnie aplikujesz.
I po 5. Jakie są Twoje oczekiwania finansowe.
To pytanie padnie na 100%, dlatego nie możesz wstydzić się rozmawiać o pieniądzach.
Przed rozmową zastanów się nad swoimi oczekiwaniami finansowymi, zrób research i dowiedz się jakie zarobki są na podobnych stanowiskach i operuj kwotami swobodnie.
Pamiętaj, rozmowa jest zarówno dla Ciebie jak i rekrutera. Warto być do niej przygotowanym, ponieważ nie ma nic gorszego od poczucia zmarnowanego czasu na nie merytoryczną rozmowę.
Przygotowanie da Ci również jeszcze jedną potencjalną przewagę- spokój.
A jeśli zastanawiasz się czego lepiej nie robić na rozmowach zajrzyj tutaj i dowiedz się z naszego filmu, jakich pytań lepiej unikać.