Чи задумувались Ви, які  зараз актуальні правила щодо прибуття до Польщі?

Актуальну інформацію можна знайти за посиланням:

 

 

https://www.strazgraniczna.pl/pl/cudzoziemcy/ogolne-warunki-wjazdu-i 

 

Ми розмовляємо Вашою мовою!

Zastanawialiście się kiedyś, czy w CV jest miejsce na kompetencje miękkie? Czy są równie ważne co umiejętności twarde? Czym tak właściwie są?

Czym są kompetencje miękkie i twarde?

Umiejętności miękkie to dość trudne do zmierzenia zdolności związane ściśle z osobowością człowieka. Dodatkowo można je podzielić na osobiste (np. organizacja czasu, radzenie sobie ze stresem) oraz interpersonalne (współpraca zespołowa, wywieranie wpływu).

Kompetencje twarde zaś to umiejętności specjalistyczne i wiedza w określonej branży, specjalności. W tych ramach znaleźć można również wszelkie umiejętności praktyczne, które można łatwo sprawdzić i ocenić, takie jak: znajomość języka czy prawo jazdy.

 

Co jest ważniejsze dla pracodawców?

Z praktycznego punktu widzenia, najistotniejsze w procesie selekcji będą umiejętności twarde. Bez wiedzy i kompetencji pracownikowi trudno będzie wykonywać swoje obowiązki służbowe, oraz być efektywnym dla pracodawcy. Umiejętności miękkie, to coś do czego mamy predyspozycje, ale wymaga również pracy i ćwiczeń. Z biegiem czasu, zyskały one również w oczach pracodawców. Dlaczego? Co raz częściej pracujemy w zespołach, a to właśnie w tym miejscu dobrze rozwinięte umiejętności interpersonalne oraz zdolności komunikacyjne odgrywają kluczową rolę.

Jeśli zatem zastanawiacie się, czy umiejętności miękkie powinny znaleźć się w Waszym CV to odpowiedź brzmi: tak.

 

Gdzie znaleźć dla nich miejsce w CV?

Sekcji umiejętności zarówno miękkich jak i twardych warto znaleźć takie miejsce, do którego dotrze rekruter możliwie jak najszybciej. W zależności od układu dokumentu, okolice doświadczeń zawodowych wydaję się być najkorzystniejsze. Warto jednak pamiętać, że zwłaszcza kompetencje miękkie warto dobrać odpowiednio do oferty.  

 

Jak wyobrażałeś sobie przebieg swojej edukacji? Szkoła, studia, obroniony tytuł magistra, wymarzona praca? Czy brałeś pod uwagę zdobywanie zawodowego doświadczenie w tak zwanym międzyczasie?

Czy jest to ważny element, czy tylko ozdobnik w CV?
Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób patrzy pracodawca i co w jego oczach ma większą wartość? Otóż właśnie! Najczęściej przy rekrutacji zwracana jest uwaga na posiadane doświadczenia zawodowe, które kandydat do tej pory posiada.
Na drugim miejscu weryfikowane jest wykształcenia i zgodność jego kierunku z wymaganiami stanowiska pracy, na które prowadzona jest rekrutacja. Zdarza się jednak sytuacja odwrotna, kiedy to podczas selekcji weryfikowane jest w pierwszej kolejności wykształcenie, a osoby nieposiadające go zostają odrzucone.

W tym miejscu pamiętajcie jednak, że często rekruter patrzy na Wasze CV w inny sposób niż Wy je oceniacie. Dlatego warto wysyłać swoje aplikacje również w odpowiedzi na ogłoszenia, gdzie może nie do końca spełniacie warunki.

Oczywiście, są pewne wyjątki, kiedy to wyłącznie studia są przepustką do dalszej realizacji zawodowej i tę grupę stanowią np. lekarze i prawnicy- przyznacie, że ciężko sobie wyobrazić osoby w tym fachu bez odpowiedniego przygotowania teoretycznego.

Nie skończyłem studiów czy brakuje mi wiedzy teoretycznej?

Osoby decydujące się na praktyczną naukę zawodu, poprzez jego praktykę, faktycznie częściowo będą musieli nadrobić teorię samodzielnie. W praktyce jednak jest to grupa, która uczestniczy w konferencjach branżowych, oraz decyduje się na kursy
i szkolenia, które zdecydowanie podnoszą ich umiejętności zawodowe.

Czy złoty środek jest możliwy?

Tak! A nawet najbardziej pożądany. Zwolenników i przeciwników obu dróg będzie pewnie podobna ilość, ale spotkanie się w jej środku wydaje się być optymalnym rozwiązaniem. Co to oznacza w praktyce?

Dla studentów znalezienie praktyki lub stażu- niekoniecznie na cały etat, z możliwością odbywania go za darmo. Jasne, nikt z nas nie lubi pracować za darmo, jednak cena pozyskania wiedzy od praktyków jest tego warta, a czas studiów to często dla wielu osób idealny na to moment.

Dla osób pracujących na pełny etat, rozwianiem mogą być studia w trybie zaocznym. Mając już doświadczenia, łatwiej będzie wybrać kierunek spełniający potrzeby.

Zatem odpowiadając na pytanie: doświadczenie czy wykształcenie? Trzeba tak naprawdę odpowiedzieć na: który brak można łatwiej i szybciej wypełnić?

Jak aplikować?

Aby przesłać swoje CV, użyj formularza rekrutacyjnego.

Infolinia rekrutacyjna:

  +48 32 441 91 50