Często kiedy mowa jest o zarządzaniu czasem, ustalaniu planów działania pada hasło: ustalenie celu. I w gruncie rzeczy cele towarzyszą nam każdego dnia mniejsze i większe. Kiedy mowa o celach i ich ustalaniu z podobną co one same częstotliwością pojawia się Metoda SMART, określa się, że cel powinien być SMART, bo tylko SMART cel przyniesie efekt. Zatem czym wspomniana metoda jest, zapytacie. A my już śpieszymy z odpowiedzią.

Metoda SMART, to sposób na formułowanie celów, której głównym zadaniem jest zwiększenie szans na ich realizację.

Równocześnie jest to akronim, w który wpisane jest 5 cech, jakie mają nam pomóc przy formowaniu celu.

 

S – Sprecyzowany

M – Mierzalny

A – Atrakcyjny

R – Realistyczny

T – Terminowy

 

Sprecyzowany – to nasz fundament, którym jest jasne określenie co chcemy osiągnąć. Ma to być konkretne i jednoznaczne, nie można w tym miejscu zostawić miejsca na luźne interpretacje czy dowolność.

 

Mierzalny – odpowiednio określony cel powinien nam również dać możliwość kontroli postępów w czasie jego realizacji. Będzie to też wyznacznik, po którym zdołamy określić, że cel został zrealizowany.

 

Atrakcyjny – cel, który niesie za sobą wyzwanie, a wymierne korzyści płynące z jego realizacji to najlepsza motywacja. Jak określić poziom jego atrakcyjności? Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie „po co w ogóle chcesz zrealizować swój cel”.

 

Realistyczny – czyli możliwy do osiągnięcia. Na tym etapie najważniejszym będzie ustalenie jakie mamy zasoby siły i czasu na realizację zadania. Jeśli tutaj nie będziemy precyzyjni, możliwym jest, że na planie skończą się nasze marzenia o celu.

 

Terminowy – to nic innego jak ustalenie terminu, w którym zamierzamy osiągnąć nasz cel. Dzięki poczuciu mijającego czasu, nie ulegniemy pokusie rozpoczęcia „od jutra”, albo zostawienia sobie któregoś z elementów „na później”.

 

Prawda, że to proste? W pierwszej fazie zajmuje nieco więcej czasu i pochłania energię, ale z biegiem czasu kiedy wejdzie Wam już w nawyk nawet nie zauważycie, kiedy wszystkie Wasze plany będą SMART.

 

W Polskich przedsiębiorstwach niczym egzotyczną są dziś strefy relaksu aranżowane dla pracowników, jednak w dalszym ciągu w wielu zarządzających głowach pokutuje przekonanie iż jest to kosztowna fanaberia, z którą przychodzi się im zmierzyć. Dlaczego? Ponieważ nadal święcie wierzymy w to, że pracownik siedzący przy biurku, wydajnie pracuje, ale czy na pewno?

Okazuje się jednak, że sam fakt spędzenia przy biurku całego dnia nie jest wystarczającym czynnikiem do tego aby powierzone zadania kończyć z sukcesem. Główną przyczyną jest po prostu brak energii, stąd też archaicznym uznano „zarządzanie czasem pracy” i zastąpiono je nowocześniejszym podejściem – zarządzania energią w czasie.

I choć pozornie może się wydawać, że czas spędzony przez pracowników w hamakach czy na grze w pin-ponga to czas stracony, finalnie ma całkiem sporo zalet.
Dobra zabawa, chwila oderwania, czy też relaks ładujący baterie potrafi zaowocować innowacjami wypracowanymi przez zespół, większym zaangażowaniem, kreatywnością i co najważniejsze - większym przywiązaniem do organizacji.

Ja więc zaaranżować strefę relaksu?

Tu nie ma gotowego schematu, ważna jest kreatywność i otwartość! Każdy z nas odpoczywa w nieco inny sposób- dla jednych będzie to hamak zawieszony pośród drzew, dla innych gra planszowa lub wymagająca ruchu. Ważne, aby każdy znalazł w tym miejscu coś co dam mu przyjemność, dzięki temu poziom pozytywnej energii wzrasta.

Warto pamiętać, że zabawy wnosząc element zespołowej rywalizacji, nie tylko podnoszą poziom endorfin, ale też świetnie integrują pracowników.

 

Przekonaliście się do tej jakże skrajnie innej formy zarządzania niż ta do której jesteśmy przyzwyczajeni?

Pamiętajcie: oczekiwanie kreatywności, niszczy kreatywność – takie właśnie wnioski po szerokich badaniach nad kreatywnością pracowników wyciągnęła psycholog Theresa Amabile.
Ponadto uważa ona również, że najlepsze efekty przynosi praca, którą ktoś się bawi- to właśnie pozytywne emocje towarzyszące zabawie poszerzają nasz punkt widzenia i wyostrzają wzrok na wcześniej niezauważane aspekty.

Reasumując: jest większe prawdopodobieństwo, że genialny pomysł urodzi się w nieformalnej przestrzeni niż na służbowym zebraniu w sali konferencyjnej.

 

Dziś piątek, a więc dla wielu właśnie teraz zaczyna się weekend. Weekend z założenia ma nam służyć na odpoczynek po ciężkim tygodniu. Czy jednak relax = lenistwo?

I tak i nie! Bo w gruncie rzeczy cały sekret tkwi w tym, żeby robić to dobrze, że w niedziele kiedy wolny czas dobiegać będzie już końca mieć poczucie jego dobrego wykorzystania.
Okazuje się, że to właśnie głoś wydobywający się z tyłu głowy powtarzający „zmarnowałeś dzień”, będzie przyczyną potęgowania zmęczenia i stresu w kolejnym tygodniu.

 

Co zatem robić kiedy wolny czas mamy?

Pomysłów na aktywności może pojawić się wiele, warto w takim momencie na chwilę się zatrzymać i zastanowić czy jest coś co ciągle odkładaliśmy na później. Jeśli coś takiego jest, a z pewnością się znajdzie, wszystkie inne czynniki potrzebne
do spełnienia są zachowane, to to właśnie może być plan idealny.

Nie masz odłożonych rzeczy, oraz pomysłów? Postaw na swój rozwój- inwestycja w siebie to zawsze najlepsza alternatywa. Artykuły branżowe, kursy on-line, próba wykorzystania nowych pomysłów- może właśnie dzięki wolnemu weekendowi uda Ci się ułatwić, usprawnić dotychczasowe zajęcia lub po prostu znajdziesz nowe!

Wybierz się na spacer! Świeże powietrze plus aktywność fizyczna nie zaszkodzi nikomu. Może przy okazji odkryjesz nowe miejsce w okolicy, o którym słyszałeś, ale nigdy nie byłeś?

Książka, film, gra planszowa- na nie na pewno nie ma czasu w zapracowanym tygodniu. O ile nadrabianie zaległości literackich, czy filmowych można śmiało praktykować samemu, tak wieczór z grami planszowymi to przy okazji świetna okazja
do spotkań w gronie znajomych.

Gotowanie, bo w tygodniu z pewnością wybieramy drogi na skróty. A jeśli już od dawna chodziła za tobą ochota na ulubiony domowy sernik, to wolny czas jest właśnie po to, żeby wykorzystać go na jego stworzenie.

 

Macie jakieś inne pomysły?

Dajcie nam znać! Chętnie zbierzemy je razem i podpowiemy innym;)

 

Jak aplikować?

Aby przesłać swoje CV, użyj formularza rekrutacyjnego.

Infolinia rekrutacyjna:

  +48 32 441 91 50