Z punktu widzenia HRowca rozmowy przy użyciu internetowego komunikatora to szybki i tani sposób na rekrutację. Dlaczego? Dzięki internetowemu połączeniu rekruter nie musi podróżować co w znacznym stopniu obniża koszty rekrutacji i go przyśpiesza) na spotkanie, a rozmowę przeprowadza w zasadzie z dowolnego miejsca.

Jak się do takiej rozmowy przygotować?
Bardzo podobnie jak do klasycznej rozmowy kwalifikacyjnej, jednak dodatkowo musisz zwrócić uwagę jeszcze na kilka mniej standardowych aspektów:

  1. Co zobaczy kamera?
    Tak jak w przypadku standardowej rozmowy kwalifikacyjnej musisz zadbać o swój wygląd- odpowiedni strój, makijaż w przypadku Pań i fryzura to jakby podstawowe aspekty na które należy zwrócić uwagę.

Różnica jest jednak taka, że zamiast niewygodnych wyjściowych butów, możesz śmiało założyć np. trampki.

 

Pamiętaj jednak o tym, że Kamera obejmować będzie znacznie więcej niż wyłącznie Twoją osobę. Dlatego też rekruter będzie miał możliwość rozejrzeć się po Twoim otoczeniu. Przed planowaną video konferencją zastanów się co zobaczy wokół Ciebie.
Z pewnością tło w postaci regału z książkami będzie znacznie atrakcyjniejsze, niż niepościelone łóżko, lub zawartość szafy pozostawiona na fotelu.
Uważaj również na światło, które ustawione pod złym kątem w stosunku do kamery, może sprawić, że Twój rozmówca nie będzie nic widział.

  1. Przetestuj sprzęt!
    Nie działa mikrofon i nagle okazuje się, że w Twoim modelu laptopa nie ma kamery?

Do tego wszystkiego musisz z gąszcza ustawień audiowizualnych wygrzebać te konkretne, które odpowiadają za powodzenie tego połączenia.
Takie sytuacje wyłącznie potęgują stres, który jest nieodłącznym towarzystwem podczas rozmów z potencjalnymi pracodawcami. OSZCZĘDŹ SOBIE TEGO!

I sprawdź czy wszystko działa jeszcze przed połączeniem. Jeśli Twój rozmówca, nie dostarczył Ci wcześniej informacji o stronie technicznej całego przedsięwzięcia – koniecznie go o to zapytaj. Dasz tym samym sygnał swojemu potencjalnemu szefowi, że chcesz być jak najlepiej przygotowanym do rozmowy. 

 

  1. Bądź po prostu przygotowany!

Video rozmowa, to jedynie sposób komunikacji. Pytania, które padną z ust rekrutera, będą dokładnie takie same jak te zadawane podczas klasycznej rozmowy o pracę.
A jak już wspominaliśmy wielokrotnie- do rozmowy warto się przygotować- dowiedzieć się jak najwięcej o firmie do której aplikujemy, jej działaniach, oraz odpowiedzieć na pytanie, jaki możesz mieć realny wpływ na jej funkcjonowanie będąc częścią załogi.

 

POWODZENIA!


Jak aplikować?

Aby przesłać swoje CV, użyj formularza rekrutacyjnego.

Infolinia rekrutacyjna:

  +48 32 441 91 50