Z punktu widzenia HRowca rozmowy przy użyciu internetowego komunikatora to szybki i tani sposób na rekrutację. Dlaczego? Dzięki internetowemu połączeniu rekruter nie musi podróżować co w znacznym stopniu obniża koszty rekrutacji i go przyśpiesza) na spotkanie, a rozmowę przeprowadza w zasadzie z dowolnego miejsca.

Jak się do takiej rozmowy przygotować?
Bardzo podobnie jak do klasycznej rozmowy kwalifikacyjnej, jednak dodatkowo musisz zwrócić uwagę jeszcze na kilka mniej standardowych aspektów:

  1. Co zobaczy kamera?
    Tak jak w przypadku standardowej rozmowy kwalifikacyjnej musisz zadbać o swój wygląd- odpowiedni strój, makijaż w przypadku Pań i fryzura to jakby podstawowe aspekty na które należy zwrócić uwagę.

Różnica jest jednak taka, że zamiast niewygodnych wyjściowych butów, możesz śmiało założyć np. trampki.

 

Pamiętaj jednak o tym, że Kamera obejmować będzie znacznie więcej niż wyłącznie Twoją osobę. Dlatego też rekruter będzie miał możliwość rozejrzeć się po Twoim otoczeniu. Przed planowaną video konferencją zastanów się co zobaczy wokół Ciebie.
Z pewnością tło w postaci regału z książkami będzie znacznie atrakcyjniejsze, niż niepościelone łóżko, lub zawartość szafy pozostawiona na fotelu.
Uważaj również na światło, które ustawione pod złym kątem w stosunku do kamery, może sprawić, że Twój rozmówca nie będzie nic widział.

  1. Przetestuj sprzęt!
    Nie działa mikrofon i nagle okazuje się, że w Twoim modelu laptopa nie ma kamery?

Do tego wszystkiego musisz z gąszcza ustawień audiowizualnych wygrzebać te konkretne, które odpowiadają za powodzenie tego połączenia.
Takie sytuacje wyłącznie potęgują stres, który jest nieodłącznym towarzystwem podczas rozmów z potencjalnymi pracodawcami. OSZCZĘDŹ SOBIE TEGO!

I sprawdź czy wszystko działa jeszcze przed połączeniem. Jeśli Twój rozmówca, nie dostarczył Ci wcześniej informacji o stronie technicznej całego przedsięwzięcia – koniecznie go o to zapytaj. Dasz tym samym sygnał swojemu potencjalnemu szefowi, że chcesz być jak najlepiej przygotowanym do rozmowy. 

 

  1. Bądź po prostu przygotowany!

Video rozmowa, to jedynie sposób komunikacji. Pytania, które padną z ust rekrutera, będą dokładnie takie same jak te zadawane podczas klasycznej rozmowy o pracę.
A jak już wspominaliśmy wielokrotnie- do rozmowy warto się przygotować- dowiedzieć się jak najwięcej o firmie do której aplikujemy, jej działaniach, oraz odpowiedzieć na pytanie, jaki możesz mieć realny wpływ na jej funkcjonowanie będąc częścią załogi.

 

POWODZENIA!