W Polce po upadku komunizmu przez ponad 25 lat panował rynek pracodawcy. Co to znaczy? Że PKB na mieszkańca było małe, wynagrodzenie za prace było niskie, natomiast bezrobocie bardzo wysokie z prognozami iż w najbliższej przyszłości sytuacja nie ma drastycznie ulec zmianie.
Czy nadal tak jest? Ekonomiści są zdania, że nie- a przyśpieszenie gospodarki sprawiło, że sytuacja się odwróciła i teraz panuje rynek pracownika. Czym tak właściwie jest rynek pracownika?
To sytuacja gdy bezrobocie drastycznie spada , a na rynku pracy pojawia się więcej ofert pracy, niż jest zainteresowanych. To oznacza, że osoby poszukujące pracy mogą swobodnie wybierać spośród dostępnych im ofert zatrudnienia.
Ten moment w życiu gospodarki, charakteryzuje się również tym, że w trakcie jego trwania rośnie wynagrodzenie pracowników, a co za tym idzie również PKB.

 

Jak zatem wybrać odpowiednia ofertę dla siebie, jak z różnych stron jesteśmy kuszeni możliwością zatrudnienia?

  1. Korzystaj z możliwości zmiany jeśli jesteś na nią gotowy! Fakt, że sytuacja rynku zatrudnienia sprzyja zmiana pracodawcy nie musi być jednoznaczna z koniecznością dokonywania tego typu kroków.
    Nim ulegniesz presji obecnych trendów, pamiętaj, że każda zmiana pracodawcy to rewolucja. Dlatego też warto się zastanowić czy słusznie jest działać pod wpływem impulsu.
    Jeśli jednak jesteś w pełni pewny swoich działań, śmiało korzystaj z możliwości spotkań z rekruterami, analizuj wszystkie dostępne oferty, poczekaj na wymarzoną propozycje.
  2. Lepiej na chłodno…

Drugą bardzo ważną zasada przy zmianie pracy jest zachowanie chłodnej oceny sytuacji i danie sobie czasu na radykalne kroki.
Nim pobiegniesz z wypowiedzeniem do podpisania, przeanalizuj lokalny rynek pracy, sprawdź co proponują firmy w Twojej okolicy i zastanów się gdzie chciałbyś tak właściwie kontynuować swoja karierę zawodową. Zajrzyj do zakładek „kariera” na stronach internetowych wcześniej wyłonionych instytucji.
Zajrzyj i zaktualizuj swoje CV oraz swój profil w social mediach.

  1. Nie ma taryfy ulgowej- przygotuj się do rozmowy!

Mimo wszystkich zmian, które zachodzą w gospodarce, nie możesz sobie pozwolić na nieprzygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej. Niestety (albo i na szczęście), potrzeba zatrudnienia odpowiednich pracowników, nie oznacza zatrudnienie każdej osoby „z ulicy”.
Idąc na rozmowę, nie zapomnij o rekrutacyjnej kulturze ubioru. To wszystko jest wizytówką Twojej osoby jak również Twoich umiejętności.

  1. Nim podpiszesz umowę…sprawdź!
    Zauważalnym trendem w czasie wielkiej bitwy o pracownika są obietnice różnego kalibru, które finalnie nigdy nie zaczynają funkcjonować w normalnym życiu.

Dlatego też nim podpiszesz umowę o pracę z nowym pracodawcą, sprawdź opinie na jego temat w internecie, lub porozmawiaj ze znajomymi, którzy mają wiedze na temat danej firmy i poproś ich o opinię.
5. Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma…
Właśnie! Stare przysłowie powtarzane przez pokolenia, ale w tej sytuacji niezwykle na miejscu.

Zmieniając prace większość z nas liczy na rozwój, awans, naukę czegoś nowego. Ale czy na pewno tak będzie? Tego nie możemy być pewni w momencie składania swojej aplikacji. Dlatego tez przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porozmawiać ze swoim aktualnym przełożonym, powiedzieć mu o wszelkich swoich obawach i zapytać czy w obecnej strukturze, w której się znajdujesz mogą zajść zmiany, które Cię usatysfakcjonują.

 

 

Obecny trend na rynku pracy, faktycznie sprzyja zmianą, ale nim się o na nią zdecydujesz, pamiętaj, że ma ona być dobra przede wszystkim dla Ciebie.


Jak aplikować?

Aby przesłać swoje CV, użyj formularza rekrutacyjnego.

Infolinia rekrutacyjna:

  +48 32 441 91 50