- Meldunek- pamiętaj że w Niemczech mamy obowiązek wymeldować się i zameldować za każdym razem, kiedy zmieniamy miejsce zamieszkania. O meldunku pisaliśmy już szerzej jakiś czas temu.

-Numer podatkowy- po jego otrzymaniu mamy obowiązek dostarczenia go pracodawcy który zgodnie z informacją w nim zawartą zostanie obliczony podatek, który zostanie odprowadzony z naszej pensji. O numerze identyfikacyjnym napiszemy szerzej już niebawem.

-Numer ubezpieczenia społecznego- czyli SV- Nummer, pod nim zapisują się informacje o zgromadzonych środkach emerytalnych, oraz o rodzaju świadczeń nam należnych.

-Ubezpieczenie zdrowotne- jest to jedna z najistotniejszych rzeczy podczas podejmowania pracy w Niemczech. Szerzej ten temat również poruszymy już niebawem w osobnym wpisie.

-Konto w banku- do założenia konta w banku potrzebny będzie dowód osobisty oraz dowód zameldowania na terenie Niemiec. Dla wielu Niemieckich pracodawców z przyczyn technicznych jest to bardzo ważny aspekt.  Przed założeniem konta warto zrobić rozeznanie na rynku i poznać ofertę placówek  ponieważ są one kierowane do różnych ludzi, jedno nie ulega wątpliwości- każdy znajdzie coś dla siebie.