Czy wiedzieliście, że wcale nie tak daleko od Polski święta się jeszcze nie zaczęły?

Nasza Ukraińska część zespołu ma to przed sobą. Dlatego też poprosiliśmy Irynę- którą w naszej firmie zajmuje się zatrudnieniem pracowników, o to aby opowiedziała jakie Bożonarodzeniowe zwyczaje są w jej rodzinnym domu. Co ważne! Iryna pochodzi z Ukrainy zachodniej, jej rodzina mieszka w mieście Zbaraż i poniższa opowieść dotyczy właśnie tego regionu. Dlaczego to ważne? Musicie wiedzieć, że kraj naszych wschodnich sąsiadów jest bardzo zróżnicowany, dlatego zwyczaje mogą się nieco różnić na dwóch jego końcach.

A teraz oddajemy już głos naszej bohaterce- zobaczcie jak różne, ale też ciekawe zwyczaje są w jej domu!

Przedświąteczny nastrój zaczyna się w nocy z 12 na 13 grudnia na Andrzejki (wieczór na Andria), kiedy szczekanie psów słychać po całym miasteczku. Jeszcze daleko do świąt, a chłopaki już robią psikusy, szukają gdzie można „ukraść” furtkę lub bramę i zanieść od kawalera do niezamężnej dziewczyny lub na odwrót. A w ten sam czas dziewczyny wróżą sobie przyszłego narzeczonego.

W nocy z 18 na 19 grudnia Ukraińskie domy odwiedza Święty Mikołaj. Jednak dużo wcześniej wszystkie dzieci piszą listy, w których proszą o wymarzone prezenty. W wieczór 18 grudnia obowiązkowo należy się pomodlić przed pójściem spać, gdyż jak mówiła mama: „tylko w nocy przychodzi Święty Mikołaj, grzecznym dzieciakom pod poduszkę kładzie prezenty, a niegrzecznym gałązkę brzozy (ruzgę)”.

W mojej rodzinie w czasie ferii zimowych szanuje się Boże Narodzenie, ponieważ jest ono dla nas ważnym rodzinnym świętem. Bożonarodzeniowe trwają na Ukrainie, a przede wszystkim na Zachodniej jej części, skąd ja pochodzę, od 6 stycznia aż do 21 stycznia. Prawie cały miesiąc!

No to zaczynamy z najważniejszych…

O świcie 6 stycznia na Wigilie lub jak mówią na Ukrainie Święty Wieczór babcia jako najstarsza osoba w domu, zaczynała gotować dwanaście potraw, symbolizujących dwunastu apostołów. Ponieważ Boże Narodzenie poprzedzone jest długim czterdziestodniowym postem, wszystkie potrawy Wieczerzy muszą być jedzone na czczo. Głównym daniem Bożonarodzeniowym jest kutia - owsianka pszenna lub jęczmienna zmieszana z rodzynkami, makiem, miodem i orzechami. U nas w domu zawsze kutię gotował dziadek jako główny gospodarz domu. Ważnym rytuałem bożonarodzeniowym na Święty Wieczór jest dekorowanie stołu. Tradycyjnie przykrywa się go świeżym sianem lub słomą, na wierzch wysypuje się trochę zboża i przykrywa obrusem. W rogach stołu pod obrusem zawsze dzieci kładą ząbek czosnku, który ochroni rodzinę przed chorobami i siłami zła. Należy usiąść przy świątecznym stole wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdy, która symbolizuje narodziny Jezusa. Wieczór Święty tradycyjnie rozpoczyna się modlitwą o zdrowie żywych i odpoczynek zmarłych. Gospodarz jako pierwszy siada przy stole, zapala świecę Bożonarodzeniową i błogosławi kulacie, po czym bierze pierwszą łyżkę kutię i rozdaje rodzinie. W żadnym wypadku podczas częstowania przy stole nie można przeklinać i kłócić się.

Boże Narodzenie na Ukrainie, zgodnie z pogańską tradycją, wiąże się z kultem przodków i czczeniem dusz zmarłych. Tak więc po Świętej Wieczerzy Ukraińcy zostawiają po łyżce każdego dania dla duchów zmarłych krewnych lub w ogóle nie zabierają żadnego naczynia ze stołu. A w ten czas dzieci wspinają się pod stół i naśladują odgłosy różnych zwierząt, żeby przez cały następny rok wiodła się domowa gospodarka.

Naszym świętom Bożego Narodzenia towarzyszą kolędy, które znają wszyscy w mojej rodzinie. Sami je śpiewamy, przyjmujemy kolędników, celebrujemy je w najlepszych tradycjach, które moi rodzice i dziadkowie zaszczepili mi w dzieciństwie. Wykorzystujemy wszystkie atrybuty Bożego Narodzenia, które są nadal zachowane. Na honorowym miejscu w domu powinien stać Diduch - snopek żyta, pszenicy lub owsa, który symbolizuje żniwa i dobrobyt oraz jest talizmanem rodziny. Starym i ciekawym zwyczajem na Ukrainie jest chodzenie z szopką (wertep). To miniaturowy teatr lalek, który znajduje się w skrzynce. Nieodzownym atrybutem szopki jest gwiazda bożonarodzeniowa, która uważana jest za symbol radości, gdyż niesie wiadomość o narodzinach Jezusa.

Noc z 6 na 7 stycznia… Mróz szczypię policzki, a śnieg skrzypi pod nogami, wszyscy ludzie radośnie witają się słowami „Chrystus się narodził!”, a w odpowiedzi słyszą - „Chwalcie Go!”.

W tym dniu zwyczajowo udajemy się do cerkwi o godzinie 12 nocy na świąteczną modlitwę, wychodzą z domu dziewczyny i kobiety ubierają na głowę świąteczną chustkę (czerwoną, zieloną, białą), a chłopcy i mężczyźni biorą małe dzwonki i dzwonią po drodze do cerkwi, w ten sposób chwaląc Narodzenia Bożego Syna. W przeciwieństwie do Wigilii, Święta Bożonarodzeniowe nie nakazują już do postu. W tym dniu na stole kładzie się szynkę, kiełbasę, jajka, galaretki itp. Obowiązkową tradycją Bożonarodzeniową jest kolędowanie, czyli zwyczaj, w którym grupy kolędników chwalą gospodarzy pieśniami. W takich piosenkach często słychać życzenia szczęścia, zdrowia i pomyślności. Pod koniec śpiewu gospodarze przynoszą kolędnikom słodycze lub pieniądze. Tradycyjnie na Ukrainie kolędy śpiewają dzieci, dorośli chłopcy i dziewczęta

14 stycznia – Świętego Wasylia, lub Stary Nowy Rok, zazwyczaj małe dzieci, a w większości chłopcy biorą ziarna pszenicy i chodząc po domach swojej rodziny, znajomych isieją dom” (rozsypują ziarna w domostwach), życząc szczęśliwego i pomyślnego Nowego Roku, za co gospodarze dają im słodycze lub pieniądze.

Wieczór 18 stycznia – Drugi Święty Wieczór lub jak mówią na Ukrainie – Głodna Kutia to powtórka świętowania z 6 stycznia.

19 stycznia przypada Święty Chrzest Jezusa Chrystusa lub jak mówią Jordana.

O 6 rano w cerkwi odbywa się msza święta, po jej zakończeniu wszyscy ludzi zbierają się razem i idą do kaplicy, uświęcają wodę, a potem zabierają ją i niosą do swoich domów jako ochronę przed chorobami i złymi duchami. Istnieje jeszcze jeden zwyczaj - na pokrytym lodem jeziorze lub rzece wykrawany jest krzyż, kapłan poświęca wodę, a potem każdy może wziąć lodowatą kąpiel w wodzie święconej, bo mówi się, że kto myje się w jordańskiej wodzie, będzie zdrowy przez cały następny rok.

Święta Bożonarodzeniowe na Ukrainie są ważne dla każdego od najmłodszych lat, dlatego tak ważne jest abyśmy dbali o tradycje rodzinne i siebie nawzajem.

 

 


 

 

 


Jak aplikować?

Aby przesłać swoje CV, użyj formularza rekrutacyjnego.

Infolinia rekrutacyjna:

  +48 32 441 91 50