Jak wyobrażałeś sobie przebieg swojej edukacji? Szkoła, studia, obroniony tytuł magistra, wymarzona praca? Czy brałeś pod uwagę zdobywanie zawodowego doświadczenie w tak zwanym międzyczasie?

Czy jest to ważny element, czy tylko ozdobnik w CV?
Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób patrzy pracodawca i co w jego oczach ma większą wartość? Otóż właśnie! Najczęściej przy rekrutacji zwracana jest uwaga na posiadane doświadczenia zawodowe, które kandydat do tej pory posiada.
Na drugim miejscu weryfikowane jest wykształcenia i zgodność jego kierunku z wymaganiami stanowiska pracy, na które prowadzona jest rekrutacja. Zdarza się jednak sytuacja odwrotna, kiedy to podczas selekcji weryfikowane jest w pierwszej kolejności wykształcenie, a osoby nieposiadające go zostają odrzucone.

W tym miejscu pamiętajcie jednak, że często rekruter patrzy na Wasze CV w inny sposób niż Wy je oceniacie. Dlatego warto wysyłać swoje aplikacje również w odpowiedzi na ogłoszenia, gdzie może nie do końca spełniacie warunki.

Oczywiście, są pewne wyjątki, kiedy to wyłącznie studia są przepustką do dalszej realizacji zawodowej i tę grupę stanowią np. lekarze i prawnicy- przyznacie, że ciężko sobie wyobrazić osoby w tym fachu bez odpowiedniego przygotowania teoretycznego.

Nie skończyłem studiów czy brakuje mi wiedzy teoretycznej?

Osoby decydujące się na praktyczną naukę zawodu, poprzez jego praktykę, faktycznie częściowo będą musieli nadrobić teorię samodzielnie. W praktyce jednak jest to grupa, która uczestniczy w konferencjach branżowych, oraz decyduje się na kursy
i szkolenia, które zdecydowanie podnoszą ich umiejętności zawodowe.

Czy złoty środek jest możliwy?

Tak! A nawet najbardziej pożądany. Zwolenników i przeciwników obu dróg będzie pewnie podobna ilość, ale spotkanie się w jej środku wydaje się być optymalnym rozwiązaniem. Co to oznacza w praktyce?

Dla studentów znalezienie praktyki lub stażu- niekoniecznie na cały etat, z możliwością odbywania go za darmo. Jasne, nikt z nas nie lubi pracować za darmo, jednak cena pozyskania wiedzy od praktyków jest tego warta, a czas studiów to często dla wielu osób idealny na to moment.

Dla osób pracujących na pełny etat, rozwianiem mogą być studia w trybie zaocznym. Mając już doświadczenia, łatwiej będzie wybrać kierunek spełniający potrzeby.

Zatem odpowiadając na pytanie: doświadczenie czy wykształcenie? Trzeba tak naprawdę odpowiedzieć na: który brak można łatwiej i szybciej wypełnić?


Jak aplikować?

Aby przesłać swoje CV, użyj formularza rekrutacyjnego.

Infolinia rekrutacyjna:

  +48 32 441 91 50