Zastanawialiście się kiedyś, czy w CV jest miejsce na kompetencje miękkie? Czy są równie ważne co umiejętności twarde? Czym tak właściwie są?

Czym są kompetencje miękkie i twarde?

Umiejętności miękkie to dość trudne do zmierzenia zdolności związane ściśle z osobowością człowieka. Dodatkowo można je podzielić na osobiste (np. organizacja czasu, radzenie sobie ze stresem) oraz interpersonalne (współpraca zespołowa, wywieranie wpływu).

Kompetencje twarde zaś to umiejętności specjalistyczne i wiedza w określonej branży, specjalności. W tych ramach znaleźć można również wszelkie umiejętności praktyczne, które można łatwo sprawdzić i ocenić, takie jak: znajomość języka czy prawo jazdy.

 

Co jest ważniejsze dla pracodawców?

Z praktycznego punktu widzenia, najistotniejsze w procesie selekcji będą umiejętności twarde. Bez wiedzy i kompetencji pracownikowi trudno będzie wykonywać swoje obowiązki służbowe, oraz być efektywnym dla pracodawcy. Umiejętności miękkie, to coś do czego mamy predyspozycje, ale wymaga również pracy i ćwiczeń. Z biegiem czasu, zyskały one również w oczach pracodawców. Dlaczego? Co raz częściej pracujemy w zespołach, a to właśnie w tym miejscu dobrze rozwinięte umiejętności interpersonalne oraz zdolności komunikacyjne odgrywają kluczową rolę.

Jeśli zatem zastanawiacie się, czy umiejętności miękkie powinny znaleźć się w Waszym CV to odpowiedź brzmi: tak.

 

Gdzie znaleźć dla nich miejsce w CV?

Sekcji umiejętności zarówno miękkich jak i twardych warto znaleźć takie miejsce, do którego dotrze rekruter możliwie jak najszybciej. W zależności od układu dokumentu, okolice doświadczeń zawodowych wydaję się być najkorzystniejsze. Warto jednak pamiętać, że zwłaszcza kompetencje miękkie warto dobrać odpowiednio do oferty.